Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Politika, rat, konspirologija - kutak za razgovor

ii 
  • 1 Vote(s) - 5 Average

09-11-2018, 09:19 PM #141
Fic
Super Alfa

RE: Politika, rat, konspirologija - kutak za razgovor
Jel ona protiv imigracije? Ako nije, đabe joj sise, od mene nema pažnje!

09-11-2018, 09:46 PM #142
Ne dam se
Alfa

Baš sam to htio istražiti, ali nepolitički aduti su me omeli u tome. Tongue Big Grin

09-12-2018, 10:04 PM #143

Mislio sam da je zajebancija, a kad ono, ova mala stvarno političarka.

Inače, vidim da je dosta rano prešla iz mladeži danske konzervativne stranke u nekakav liberalni savez. Ženski Drago Prgomet u nastajanju!

11-07-2018, 11:03 AM #144
Igniss
Seksistička svinja (Administrator)

Komentari na rezultate izbora u SAD-u? Znao sam da će rogonje biti rogonje, ali svejedno je tužno da će sada tamo sve biti paralizirano sljedeće 4 godine.
-----------------------------------------------
O Ignissu

11-07-2018, 08:12 PM #145
MalikT
Alfa

Koliko čitam po našim portalima - rezultati izbora su očekivani. Trump nije puno izgubio, ali niti dobio...dakle, birači su podijeljeni, imaju svoje stavove i nije bilo gotovo nikakvih iznenađenja.

Po mojem mišljenju bilo je teško očekivati veći uspjeh republikanaca, jer zaista se digla kuka i motika protiv Trumpa - teško je sve to "provariti" običnom, prosječnom biraču koji ne ulazi dubinski u politiku.
Logika mi govori da su demokrati igali na kartu hispanoamerikanaca... da su platili i organizirali onu kolonu iz centralne Amerike da krene prema SAD-u - naravno, Trump je morao oštro odgovoriti, ali to je navuklo zgražanje hispano birača.

O ženama (šupljčama) da i ne govorim...

Naravno, svi mainstream mediji su oduševljeni prvim pederom guvernerom jedne svezne države, sa dvije, tri zamotane muslimanke u Kongresu i ostalim degeneracijama ilitiga rogonjstvom kako ti kažeš.

11-07-2018, 08:40 PM #146
Fic
Super Alfa

Baš je kako Malik kaže bilo očekivano. Zbilja, neka se bilo tko stavi na mjesto prosječnog birača. Kakvo znanje o propagandi, memetičkom ratovanju, lažnim vijestima i slično; on/ona samo zna što im kažu na vijestima. Ista je stvar i u Hrvata.

11-08-2018, 11:42 AM #147

Nisam detaljno proučio rezultate izbora, ali s obzirom na to što se izdogađalo u protekle dvije godine, nije loše. Trump je bio pod žestokim napadima establishmenta, on sam nije učinio dovoljno da se odupre pipcima deep state-a, republikanci više ne mogu računati na faktor zasićenja birača koji je bio 2016, i to je to.

11-09-2018, 11:55 PM #148
Vuk
Alfa

(11-07-2018, 11:03 AM)Igniss Wrote:  Komentari na rezultate izbora u SAD-u? Znao sam da će rogonje biti rogonje, ali svejedno je tužno da će sada tamo sve biti paralizirano sljedeće 4 godine.

Vidio sam tvoj post prekjucer, ali sam imao puno posla pa tek sada imam vremena napisati smislen komentar.

My 2 cents:

Kratko:
- sve se odigralo po previdjenom sablonu
- Trump je u najmanju ruku izvukao nerijesno, a mozda je cak i lagano dobio
- Amerika se sastoji od dvije nacije koje su sve udaljenije jedna od druge

Dugacko - o pobjednicima, gubitnicima i buducnosti:

- Za bolje razumjevanje danasnje situacije u Americi korisno je procitati diskusiju na 10. i 11. stranici teme "Promjene u Igri u zadnjih 10-ak godina".

Trump naglasava da su u zadnje dve godine americka ekonomija i trziste dionica postali jaci nego ikada. Ekonomija doista raste velikim stopama rasta. Takodjer, stopa nezaposlenosti je oko 3.7% sto je najmanja stopa u zadnjih 50 godina (to je tako barem po sluzbenim statistikama, a koliko te brojke doista istinito opisuju situaciju u realnom svijetu je prica za neku drugu priliku). Cak i ona podrucja Amerike koja su bila u losoj ekonomskoj situaciji sada imaju manju nezaposlenost; upravo na tome je Trump i dobio izbore i pokusava sada pomoci tim krajevima. Trziste dionica je na visokim razinama.

No, tu postoji par problema.

Ekonomija dobro stoji zato jer je Trump donio zakon o poreznim olaksicama i deregulirao neke industrije; sve to je pozitivno za biznis. To je kao injekcija adrenalina koja poveca aktivnost, ali taj efekt kad-tad dodje kraju. Kraj tog pozitivnog efekta se ocekuje krajem 2019. ili pocetkom 2020., taman usred predsjednicke kampanje.
Trziste dionica za sada jest dosta visoko uprkos jako losem crvenom listopadu, ali ima hrpu problema: sirina mu je slaba, unutarnji fundamenti su jako naruseni, ne postoji “Powell put” (ili je puno nizi nego sto market misli), FED dize kamatne stope, tzv. “smart money” se iskrcava jos od sijecnja ove godine, volatilnost raste.
Sve ovo su opasnosti da i ekonomija i trziste oslabe ili se cak i sruse (“medvjedji market”).

Ovim izborima demokrati su osvojili vecinu u kongresu sto je dobro jer Trumpu daje alibi ako se bilo sto desi. On samo moze uprijeti prstom u demokrate i reci da oni onemogucavaju njegove dobre poslovne inicijative i da su oni krivi ako nezaposlenost poraste, trziste padne itd. Zato kazem da je Trump najmanje izvukao nerijeseno, a mozda cak i lagano dobio.

Prethodni Kongres je bio sam nominalno republikanski, ali ne i Trumpov jer Trump zapravo i nije Republikanac u smislu da pripada Republikanskoj stranackoj eliti, vec je vise kao nezavisni politicar koji je samo u imenu Republikanac. Prema tome, Trump nije puno izgubio time sto je Kongres sada dobio demokratsku vecinu, a dobio je odlican alibi.

Jos jedan dokaz u prilog da je Trump cak i lagano dobio je cinjenica da ako predsjednik na pocetku prvog mandata ima i vecinu u kongresu onda na prvim izborima koji se desavaju polovinom njegovog mandata tzv. “midterm” izbori, kao sto su bili ovi prije tri dana, onda vecinu dobije suparnicka stranka. Dakle, bilo je za ocekivati da ce demokrati osvojiti kongres. No Trump ne samo da je izgubio manje glasova nego sto je bilo ocekivano nego je izgubio i manje glasova nego sto su bili izgubili Clinton i Obama.

Evo brojki za zadnjih 30 godina:
Clinton sa +82 na -26, ukupno -108 (dakle, demokrati su u kongresu imali 82 glasa vise od republikanaca u prve dve godine Clintonovog mandata, da bi onda nakon midterm izbora republikanci imali 26 glasova vise. Ukupni reuzultat je bio -108 glasova za vladajuceg predsjednika.)
Bush II sa +9 na +24, ukupno +15
Obama sa +79 na -49, ukupno -128
Trump sa +47 na -28, ukupno -75

I svako zlo za neko dobro.
Clintona je republikanska vecina u kongresu prisilila da postane vise centrista u svojim inicijativama i zakonima sto je uvelike doprinjelo da americka ekonomija procvate u 90-im, a to je danas glavna stvar kojom se Clinton hvali - kao da je sam vlastorucno to napravio, a zapravo nije.
Slicno tome, Trump sad ima alibi da mu demokratski kongres ne da raditi i da zbog toga obicni ljudi pate ili ne prosperiraju onoliko koliko bi mogli. I taj alibi ima slijedece 2 godine (sve do novih izbora za kongres), taman da se zastiti do predsjednickih izbora koji su krajem 2020.

Demokrati su izgubili jer su najavljivali “plavi val” koji ce im osvojiti premoc i u Kongresu i u Senatu. Senat je ostao republikanski, a demokratska pobjeda i vecina u kongresu nisu onoliko velike koliko je bilo ocekivano.
Demokrati su izuzetno glupo odigrali cijelu onu svinjariju oko suca Kavanaugha i to im se obilo u glavu. Budaletine.

Izgubila je i Amerika u cjelini.

To kazem zato jer sve ove statistike o dobroj ekonomiji, najmanjoj nezaposlenosti itd. nista ne znace. Jedino sto je vazno je tzv. “identity politics”. Crnci masovno (preko 90%) glasaju za demokrate uprkos tome sto pod Trumpom imaju najbolju zaposlenost, otvaraju male biznise vise nego ikada itd. Sve to nema veze.

I vidiljivi u obrasci glasanja po spolovima, obrazovanju i regijama.
Svi bijeli muskarci, osim na sjeveroistoku, su za republikance. Zene, ako imaju college, su za demokrate, a ako nemaju, onda su za republikance.
Ljudi s collegeom imaju vece sanse da glasaju za demokrate; bez collegea, za republikance.
Zapadna obala i sjeveroistok (potez od Washingtona do Bostona) je za demokrate, sredina Amerike je blago za republikance, a konzervativni Jug je jako za republikance.

Jos jedan dokaz da je Amerika izgubila je to sto su ovo bili midterm izbori sa najvecim odazivom biraca u zadnjih 50 godina. Sada je glasalo cak 47% svih mogucih glasaca. 2014. je to bilo 36.7%, a 2010. je bilo 41%. Naravno, to nije zato sto su Amerikanci odjednom postali vise zainteresirani za politiku nego zato sto su obadve strane toliko nabrijane da su odlucile izaci u velikim brojevima i glasati.

Polariziranost je sve veca i veca.

SAD se zapravo sastoji od dvije nacije koje sve vise gledaju jedna na drugu ne kao politicke rivale vec politicke i kulturoloske neprijatelje. Ovo je americki gradjanski rad v.2.0. i to, za sada, hlaadan rat. Ako bude srece, nece postati vruci rat.

Takodjer, jedan od ne pobjednika, vec dobitnika ovih izbora je i svijet u cjelini jer ako su Amerikanci vise zaokupljeni domacom politikom i borbom izmedju frakcija, onda ce imati, nadajmo se, manje vremena raditi gluposti i svinjarije po svijetu.
Amerika je prije 30 godina propustila sansu stoljeca da bude zemlja broj 1 na svijetu. To sada vise nije niti moguce niti ce im biti dozvoljeno. Jedino sto se sada treba nadati je da ce americka imperija samu sebe smanjiti na realnu velicinu na miran, a ne destruktivan nacin.

Evo, to je moja interpretacija ovih midterm izbora.

Ako imate neka misljenja ili komentare, rado bih ih cuo.

PS
Igniss,
Jako mi je drago da te opet vidim online. Sigurno imas puno posla, pa znam da ti je vrijeme limitirano. Nadam se da je sve dobro kod tebe.
This post was last modified: 11-09-2018, 11:58 PM by Vuk.

ii 

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)