Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Karijera i sve vezano uz to

• 0 Vote(s) - 0 Average

05-15-2018, 03:40 PM #51

RE: Karijera i sve vezano uz to
(05-14-2018, 03:53 PM)kasiodor Wrote:  U međuvremenu je taj fond, InterCapital Global Equity (ex. Addiko Growth), očito povećao svoje udjele u indeksnim fondovima, sa 2 100 000 kn 31. prosinca 2016. na 9 400 000 kn 31. prosinca 2017. godine, https://hrportfolio.hr/dokumenti/financi...EQUITY.pdf (str. 32)

Znači, indirektno su priznali da baš i ne znaju kako pobijediti tržište. Potvrda onoga što je Vuk rekao.

06-02-2018, 03:19 AM #52
student
Viši Beta

Pitanje za razmisljanje:
Da sad imate 10k evra ili 100k evra, vise ili manje, nije toliko bitno.
U sta biste ih ulozili, u cemu prepoznajete potencijal za zaradu?
Npr. Ja bih otvorio radnju za X ili otvorio fabriku za proizvodnju Y ili ponudio uslugu za Z.... ?
P.S. bez nekretnina, akcija i stednje

Kada sam bio mali, cuo sam pricu da je jedan covek poceo tako sto je od dede pozajmio penziju, kupio voce, to je posle preprodao i vremenom je zaradio mnogo novca.
This post was last modified: 06-02-2018, 03:25 AM by student.

06-03-2018, 10:57 AM #53
Vuk
Alfa

(06-02-2018, 03:19 AM)student Wrote:  Pitanje za razmisljanje:
Da sad imate 10k evra ili 100k evra, vise ili manje, nije toliko bitno.
U sta biste ih ulozili, u cemu prepoznajete potencijal za zaradu?
Npr. Ja bih otvorio radnju za X ili otvorio fabriku za proizvodnju Y ili ponudio uslugu za Z.... ?
P.S. bez nekretnina, akcija i stednje

Kada sam bio mali, cuo sam pricu da je jedan covek poceo tako sto je od dede pozajmio penziju, kupio voce, to je posle preprodao i vremenom je zaradio mnogo novca.

@student

Par misli:

1) Na Zapadu postoje tri osnovna nacina da se covjek obogati: nekretnine, dionice i biznis.
Mislim da se sputavas time sto kazes “P.S. bez nekretnina, akcija i stednje”.
Stednju ti ne bih preporucio jer su kamate manje nego stopa inflacije. Ali, steta bi bilo da zanemaris nekretnine i dionice.

2) Buduci da nemas neku svoju ideju, savjetujem ti da novce koje imas ulozis u obrazovanje. To ne mora biti samo formalno obrazovanje (neki studij ili tecaj), vec bilo sto da si prosiris horizonte razmisljanja.
Ne znam cime raspolazes, ali zasigurno imas puno vremena pred sobom jer si mlad i inteligentan si. To su veliki resursi koje trebas iskoristiti. Bogatstvo ce doci vremenom.

3) Ova tvoja prica o covjeku koji je preprodavao voce i tako se obogatio je dobra, ali koja je poanta te price?
Ja bih rekao da poanta nije da se treba baviti vocem vec se treba baviti onim sto covjek zna raditi. A to onda moze biti voce ili automobili ili softver ili sto god.

4) Pogledaj ova tri websitea:
Fast Company: https://www.fastcompany.com/
Inc.: https://www.inc.com/
Entreprneur: https://www.fastcompany.com/
Tu ces naci razne dobre ideje za biznise.

5) Dodatni izbor biznisa mogu biti fransize.
Pogledaj sto se nudi i koliko to kosta.
Nedavno sam upoznao jednog decka koji ima dve Subway lokacije: jedna na Manhattanum, druga u Brooklynu. Kaze da mu dobro ide i od toga izdrzava obitelj.
Subway je lanac trgovina sa sendvicima. Mislim da je bilo i u Hrvatskoj prije 10-15 godina.

6) Da ne ispadne da samo pisem generalno, savjetujem ti da se fokusiras na trendove u danasnjem svijetu i onda na njima jasis. Kad kazem “trendovi” to onda ne mislim na nesto sto je ove godine u modi, a vec slijedece nije, vec na tektonske promjene u drustvu koje ce se manifestirati kroz desetljeca koja su pred nama.

Par primjera:
- Vrijeme Kine dolazi. Vidi kakve su tu sanse za poslovanje (ne u Kini, vec sa Kinom i lokacijom gdje ti zivis).
- U Evropi se treba fokusirayi na medicinski turizam, njegu stari(ji)h osoba itd.
- Puno novca ce se zaraditi i u Rusiji i Centralnoj Aziji tzv "-stan" drzave.
- Jos jedan veliki trend je sve veca urbanizacija. Treba ulagati u kompanije i biznise koje olaksavaju zivot u velikim gradovima i cine ga jeftinijim, efikasnijim, ugodnijim, fleksibilnijim itd.

7) Za sada se bavi nekim obicnim poslom i stedi novac. Obrazuj se, proucavaj i gledaj gdje bi bila dobra prilika. Kad dodje pravi trenutak, iskoristi tu priliku i svoju ustedjevinu, i kreni u biznis.

06-09-2018, 12:27 PM #54
Bruno
Niži Alfa

6) Da ne ispadne da samo pisem generalno, savjetujem ti da se fokusiras na trendove u danasnjem svijetu i onda na njima jasis. Kad kazem “trendovi” to onda ne mislim na nesto sto je ove godine u modi, a vec slijedece nije, vec na tektonske promjene u drustvu koje ce se manifestirati kroz desetljeca koja su pred nama.

Par primjera:
- Vrijeme Kine dolazi. Vidi kakve su tu sanse za poslovanje (ne u Kini, vec sa Kinom i lokacijom gdje ti zivis).
- U Evropi se treba fokusirayi na medicinski turizam, njegu stari(ji)h osoba itd.
- Puno novca ce se zaraditi i u Rusiji i Centralnoj Aziji tzv "-stan" drzave.
- Jos jedan veliki trend je sve veca urbanizacija. Treba ulagati u kompanije i biznise koje olaksavaju zivot u velikim gradovima i cine ga jeftinijim, efikasnijim, ugodnijim, fleksibilnijim itd.

7) Za sada se bavi nekim obicnim poslom i stedi novac. Obrazuj se, proucavaj i gledaj gdje bi bila dobra prilika. Kad dodje pravi trenutak, iskoristi tu priliku i svoju ustedjevinu, i kreni u biznis.

Odlični savjeti, Vuče .

Sve zajedno vrlo lijepo rečeno . 

I sam se namjeravam u budućnosti poslovno orijentirati prema Rusiji , zato sada i učim ruski. 
Usput, počinje uskoro svjetsko prvenstvo u nogometu i sljedeći tjedan letim u Rusiju . 
Boravak tamo malo ću iskoristiti da tamo snimim stanje .

06-10-2018, 03:17 AM #55
student
Viši Beta

@vuk
1. zato sto ta tri sektora nisu bas razvijena kod nas u dovoljnoj meri kao na zapadu
sto se tice deonica, tu treba pogoditi koje ce akcije da rastu (naravno postoje i savetnici za ulaganje, ali nista nije 100% sigurno). Svet se menja brzim tempom, ono sto je bilo do juce popularno, sutra je istorija. Negde sam spomenuo myspace kao primer.
2. slazem se.
3. poenta je da je prepoznao mogucnost da zaradi
4. hvala
5. cuo sam za fransize, svakako ih treba uzeti u obzir.
6. svaki savet je koristan.

Pitanje sam postavio, da bih na osnovu vasih odgovora stekao siru sliku. Zato sto realno nisam tip koji za sebe moze da kaze da je preduzetnik.

@bruno
lepo se provedi tamo, a magicne reci za djevuske su "kakav je tvoj ljubavni zivot" Big Grin
This post was last modified: 06-10-2018, 03:30 AM by student.

06-11-2018, 07:53 AM #56
Bruno
Niži Alfa

(06-10-2018, 03:17 AM)student Wrote:  @vuk
1. zato sto ta tri sektora nisu bas razvijena kod nas u dovoljnoj meri kao na zapadu
sto se tice deonica, tu treba pogoditi koje ce akcije da rastu (naravno postoje i savetnici za ulaganje, ali nista nije 100% sigurno). Svet se menja brzim tempom, ono sto je bilo do juce popularno, sutra je istorija. Negde sam spomenuo myspace kao primer.
2. slazem se.
3. poenta je da je prepoznao mogucnost da zaradi
4. hvala
5. cuo sam za fransize, svakako ih treba uzeti u obzir.
6. svaki savet je koristan.

Pitanje sam postavio, da bih na osnovu vasih odgovora stekao siru sliku. Zato sto realno nisam tip koji za sebe moze da kaze da je preduzetnik.

@bruno
lepo se provedi tamo, a magicne reci  za djevuske su "kakav je tvoj ljubavni zivot" Big Grin
Ha ha ha hvala na savjetu . 

Ne znam hoće li biti vremena za neku djevusku . Biti će dosta putovanja po Rusiji, puno toga za vidjeti  u relativno kratkom vremenu. Ali biti će zanimljivo svakako .

06-11-2018, 08:11 AM #57
Vuk
Alfa

@Bruno

Hvala.

Lijepo se provedi u Rusiji i uzivaj u dobrom nogometu.
Kad se vratis, intereseiralo bi mi procitati kako ti je tamo bilo, impresije o Rusiji generalno gledajuci, poslovna klima itd.

@student

Znam da ti sektori kod nas nisu tako razvijeni kao na Zapadu. Ali, na primjer, postoje mogucnosti ulaganja na americko trziste dionice na nacin da ili direktno otvoris racun kod americkog brokera ili preko kupovine preko domacih banaka (neke ili cak i vecina nude brokerske usluge). Ovaj potonji nacin je skuplji jer se placa provizija i domacoj banci i brokeru, ali je jednostavnije za napraviti.

Sto se dionica tice, par misli:
- uspjesno pogoditi koja dionica ce rasti je svakako najprofitabilnije
- ali ne mora se pogadjati pojedine dionice vec se moze ulagati u odredjene sektore (tehnologija, biotehnologija, financije itd.)
- takodjer, moze se ulagati u trziste u cjelini npr. americko, kinesko ili tzv. emerging markets... bilo koje trziste za koje vjerujes da ce dugorocno prosperirati
- od pada dionice ili trzista se moze zastiti na nekoliko nacina pa ti se ne bi desilo da imas problema i velikog gubitka sa npr. Myspaceom

06-11-2018, 12:37 PM #58
student
Viši Beta

(06-11-2018, 07:53 AM)Bruno Wrote:  
(06-10-2018, 03:17 AM)student Wrote:  @bruno
lepo se provedi tamo, a magicne reci  za djevuske su "kakav je tvoj ljubavni zivot" Big Grin
Ha ha ha hvala na savjetu . 

Ne znam hoće li biti vremena za neku djevusku . Biti će dosta putovanja po Rusiji, puno toga za vidjeti  u relativno kratkom vremenu. Ali biti će zanimljivo svakako .

To pitanje znaci "kakve su mi sanse kod tebe" ako se nasmesi ili kaze "hvala sto pitate" na dobrom si putu.
I da, vole da plesu (igraju) i budi kavaljer, nemoj da ih odbijes ako te zamole za ples. Smile

@vuk
da, najsigurnije je ulagati u razlicite oblasti.
This post was last modified: 06-11-2018, 12:38 PM by student.

06-13-2018, 01:19 PM #59
Bruno
Niži Alfa

(06-11-2018, 08:11 AM)Vuk Wrote:  @Bruno

Hvala.

Lijepo se provedi u Rusiji i uzivaj u dobrom nogometu.
Kad se vratis, intereseiralo bi mi procitati kako ti je tamo bilo, impresije o Rusiji generalno gledajuci, poslovna klima itd.

@Vuk : hvala. 

Vrlo rado . Kad se vratim iz Rusije napisati ću u ovoj temi putovanja i život svoje dojmove . Već sada mogu reći da su cijene hotela u St. Petersburgu bile sasvim povoljne, bez obzira na svjetsko prvenstvo . U Moskvi je sasvim druga priča . Hotel u Moskvi koštao me je skoro tri puta skuplje nego u St. Petersburgu. Zbog toga sam svoj boravak u Moskvi malo skratio . 
Radujem se putovanju u tu ogromnu zemlju, a koliko sam vidio i vrijeme će biti sasvim lijepo. 

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)