Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Karijera i sve vezano uz to

ii 
  • 0 Vote(s) - 0 Average

08-28-2018, 11:02 PM #121
macak
Viši Beta

RE: Karijera i sve vezano uz to
(08-28-2018, 09:14 AM)student Wrote:  @kenyontemmel
Da li postoji firma  u tvom okruzenju, a da joj treba tvoja struka?
Ako postoji, prijavi se da volontiras kod njih. Pa ako te prime, mozes uz iskusnije kolege da vidis kako se radi u praksi.
Tri meseca da ucis (besplatno) i posle toga ili da probas da se zaposlis u toj firmi ili da probas da nadjes zaposlenje u drugoj firmi. U svakom slucaju, imace tebe u vidu ako im zatreba radnik. Ono sto je najbitnije je da ces steci praksu.

Edit:
Savet za sve, ukoliko nemate posao, a u vasoj okolini postoji firma koja se bavi necim sto vama deluje zanimljivo, probajte da se prijavite u tu firmu kao volonter.
Znaci nije bitno ako si ti na primer bravar, trgovac, hemisjki tehnicar, elektro tehnicar, a blizu tebe je npr knjigovodsvena agencija ili fabrika obuce. Bolje je raditi tj volontirati neko vreme (npr 2-3 meseca ili vise meseci) nego sedeti kuci. Tako cete steci siri krug poznanika, a mozda i prijatelja i nove prilike za zaposlenje.

E, ovo je jedan od vrlo pametnih savjeta, samo je pitanje do koliko mladih ljudi ovakvi savjeti dođu i koliko njih stvarno tako postupi.
Da je meni to neko sve objasnio i ispričao tamo negdje ne tako davne 2009. ili 2010. godine danas bi sigurno bila drugačija situacija. Ovako sam naučio biti pametan na teži način, kada sam to shvatio sam. 

A školarci danas ne gledaju kako da nešto nauče raditi. U biti u našim školama nije ni moguće konkretno nešto naučiti raditi, barem ne u većini zanimanja, ima nekih izuzetaka. To su ovi obrtnici što imaju tjedan školu, tjedan praksu. To su još u nas po meni najbolje škole.

Kad sam ja išao onda poslije škole na pameti je kava, zanimacija, zabava, igrice i slično nitko ne razmišlja o nekom volontiranju u tamo nekoj firmi. 

A i s poslodavcima onda samo problemi. Jbg. dublji društveni problem. 

Znam jer sam i ja do nedavno radio sa CNC i stariji i noviji strojevi. Kada ste već spomenuli CNC iznad u raspravi.

Posao fizički nije težak, gospodski što bi neki rekli. Ali je odgovornost poprilična. 
Samo stroj vrijedi po 200 - 300 tisuća kuna. Nedo Bog da ga svojom krivicom uništiš ili pojedine dijelove razbiješ, posavijaš, izbaciš iz centra vreteno stroja. (kolega nemaran totalno uspio razbiti svojom krivnjom zaštitno staklo na vratima od stroja) To novo original takvo staklo košta preko 2000 kuna. Imao sam više problema nekad s njim nego s poslom. On je sada u vojsci. Alati za rad od nekih 80 kuna do 1000 eura, ako netko ne pazi polomi se samo tako. Materijali nekad znaju biti skupi po 200 kuna kila (plemeniti, bronca recimo, ili neki mesing). A pozicija može imati po 5, 10 kila. Pa takvih 10 komada i ako ih sve zezneš (da bude škart) napravi se firmi gubitaka po par tisuća eura mjesečno samo na škartu. A gdje je još struja, satnice, ponovno kupuj materijal, objašnjavaj zašto kasni isporuka kupcu, itd.

Plaća može biti dobra. U jačim firmama u Hrvatskoj i do 1000 eura ako razvaljuješ posao. (najviše Zagreb zagorje i međimurje, za Đuru Đakovića ne znam), s time je i odgovornost takva. 

Samo, da oni bi svi najradije gotovog majstora.

09-02-2018, 04:15 PM #122
student
Niži Alfa

@macak
Svaki posao je odgovoran na svoj nacin.

Primer kako treba postupati u zivotu:
prica pocinje na 00:28 sekundi
https://www.youtube.com/watch?v=ZJCFJu6LtBQ

09-05-2018, 09:35 AM #123
Pugsley Adams
Viši Beta

(09-02-2018, 04:15 PM)student Wrote:  @macak

Imam i ja jedan primjer. Čovjek je uspio protivno svim zakonima poslovne kulture.

https://www.youtube.com/watch?v=KDQrMoksJ4Q

09-16-2018, 03:26 PM #124
Ne dam se
Alfa

(09-05-2018, 09:35 AM)Pugsley Adams Wrote:  
(09-02-2018, 04:15 PM)student Wrote:  @macak

Imam i ja jedan primjer. Čovjek je uspio protivno svim zakonima poslovne kulture.

https://www.youtube.com/watch?v=KDQrMoksJ4Q

Znate kako kažu, slijedi svoju strast i uspjet ćeš prije ili kasnije, ili, radi ono što voliš i nećeš raditi ni dana u životu.

Prije nego sam krenuo ovo pisati, pogledao sam video od kolege o ovom osebujnom gospodinu koji je uspio u životu, kako on sam kaže, slijedeći svoj ,,gut feeling'', svoju strast, vjerujući u ,,leap of faith'', radeći ono što uistinu želi.

E sad, u jednom drugom videu mladi govornik kaže sljedeće :
Mainstream career advice tells us to “follow our passion”, but this advice is dead wrong. Research shows that people who take this approach are ultimately no more likely to enjoy or excel at their jobs. Instead, if you’re looking for a fulfilling career, here’s a new slogan to live by : Do what’s valuable.
I to kroz :

1) Istraživanje
2) Stjecanje fleksibilnih vještina ( npr. programiranje )
3) Rješavanje gorućih problema ( osobito onih kojima se nitko ne želi baviti )

Ako želite uštedjeti vrijeme, bit oba videa se može shvatiti u zadnjih 30-ak sekundi videa.

U drugom videu se poziva i na altruizam, to ćemo zasad staviti na stranu, one što mene zanima je, i za karijeru i za hobije, bavite li se svojom strašću ili onime u čemu se dobri/prirodno talentirani ?

Pojasnit ću na svom primjeru. Već sam više puta spomenuo da obožavam košarku, a poprilično sam anti-košarkaški građen ( prije za nogomet ), volim crnokose, a mene šmekaju plavuše, skoro pa lektorski sam dobar sa riječima, ali lektura kao zanimanje me uopće ne zanima itd.

Ukratko ono što volim, za to u pravilu nemam talenta, a tamo u čemu imam talenta, to me najčešće ne zanima. Ko' neki paradoks.

Imate li i vi sličnih primjera kod sebe ( ili svojih poznanika ) i kako to rješavate ?
This post was last modified: 09-16-2018, 03:29 PM by Ne dam se.

09-16-2018, 03:53 PM #125

Kad je karijera u pitanju, bavim se onime u čemu sam prirodno dobar i talentiran. To mi nije baš strast, ali recimo da me jako zanima. Kod hobija kojima sam se dosad bavio ili se još uvijek bavim, šaroliko je. Neki od njih su mi strast, neki su mi postali strast, a neki mi nisu strast ali sam talentiran za njih, a da to nisam ni znao prije nego sam se počeo baviti njima.

Kod poznanika je ista situacija, miks svega i svačega. No mislim da su rijetki oni koji su se uspjeli obogatiti baveći se nečime što im je strast, ili što baš jako vole. Najbolje je to opisano u onom videu kojeg si spomenuo - baviti se onime što je vrijedno i što se može prodati na tržištu. Ako ti je to još i zanimljivo, tim bolje.

09-16-2018, 03:58 PM #126
Ne dam se
Alfa

,,a neki mi nisu strast ali sam talentiran za njih, a da to nisam ni znao prije nego sam se počeo baviti njima.''

O čemu se radi ?

I kako si se uopće počeo baviti njima da bi uopće otkrio da si talentiran ? Slučajno ?

09-16-2018, 04:07 PM #127

Jezici. Ispalo je da ih dosta lako učim i usvajam. To sam prvo uočio na njemačkom, kojeg sam dosta dobro naučio gledajući njemačke satelitske TV kanale kad sam bio klinac. Dakle, može se reći da, slučajnost.

09-16-2018, 07:06 PM #128
Fic
Super Alfa

Koje jezike znaš i na koji način ih učiš?
This post was last modified: 09-16-2018, 07:06 PM by Fic.

09-19-2018, 03:52 PM #129

Hm. Poslao sam ti PM s odgovorom na pitanje, jer dosta ljudi zna koje jezike sam učio i kako.

ii 

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)