Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Sauna

• 0 Vote(s) - 0 Average

01-11-2018, 08:45 PM #1
MalikT
Alfa

Sauna
Pozdrav svima, 
nije me dugo bilo. Inače, postavio sam ovo pitanje u temi Teretana, ali kako nitko nije odgovorio (jer vjerojatno nije primjećeno), otvorit ću novu temu.
Kakva su vaša iskustva sa saunama? Koliko često odlazite, koliko boravite unutra itd?
This post was last modified: 01-11-2018, 08:46 PM by MalikT.

01-12-2018, 12:02 AM #2
Ne dam se
Alfa

RE: Sauna
(01-11-2018, 08:45 PM)MalikT Wrote:  Pozdrav svima, 
nije me dugo bilo. Inače, postavio sam ovo pitanje u temi Teretana, ali kako nitko nije odgovorio (jer vjerojatno nije primjećeno), otvorit ću novu temu.
Kakva su vaša iskustva sa saunama? Koliko često odlazite, koliko boravite unutra itd?

Nemam nešto pametno odgovoriti, ali ipak, da se tema malo ,,rasplamsa'' Big Grin

Nisam još nikada bio, ranije sam mislio da je to za starije i ove bogatije kaj glume nešto, plus nije mi nikako bilo jasno zašto bi se netko namjero ,,kuhao'' tamo, ali sada, kada sam stariji i načitaniji, mi je to nekako intrigantno i prije ili kasnije ću probati, osobito ako ekipa ovdje to preporuči. Smile

Ako ništa, fora mi je kako Finci nakon saune izlete van u snijeg. Big Grin

01-12-2018, 10:49 PM #3
Vuk
Alfa

Zdravo Malik!

Drago mi je da te opet vidim ovdje na forumu.

Sto se saune tice, nemam direktno iskustvo s tim jer nikada nisam bio.
No, moj jako dobar prijatelj (zivi pokraj New Yorka) to redovno prakticira, najvise zimi. Pricao mi je da negdje u Queensu ili Brooklynu ima kompleksa sauna i kupelji, nesto kao turski "hamam". Karta za jedan dan je negdje oko $20-30 i to dozvoljava ulaz u taj prostor i boravak od nekoliko sati. Kaze da ode tamo u saunu (ne znam koliko dugo niti znam koja je temperatura u samoj sauni), lijepo se opusti i uziva. Taj boravak ga jako dobro izrelaksira, procisti mu sve disne puteve (sto je osobito vazno zimi) i super mu dodje kad je vani ispod nule. U tom prostiru postoji i restoran kao i juice bar sa raznim proteinskim i kojekakvim zdravim napitcima, ali i pice i hrana se dodatnu placaju.
Pricao mi je da tamo zna ostati po par sati: malo u saunu, pa onda u bazen ili pod tus da se rashladi, malo nesto pojede ili popije neki vocno-povrtni smoothie, pa nazad u saunu itd. I tako napravi par puta svake zime i kaze da mu to bas dobro dodje za zdravlje.

01-13-2018, 11:17 AM #4
Bruno
Niži Alfa

nije me dugo bilo. Inače, postavi4o sam ovo pitanje u temi Teretana, ali kako nitko nije odgovorio (jer vjerojatno nije primjećeno), otvorit ću novu temu.

Malik,  ja sam ti odgovorio u temi teretana.
Mogu reci da se ja danas nakon sto idem redovito u saune vec 15 godina,  tog zadovoljstva i opustanja vise ni za sto ne bih odrekao. To mi znatno podize kvalitetu zivota,  cisti disne puteve,  poboljsava zdravlje,  cisti tijelo savrseno...
This post was last modified: 01-13-2018, 11:22 AM by Bruno.

01-13-2018, 09:38 PM #5
MalikT
Alfa

@ Vuk

Da, otprilike sam ja to isto čuo o saunama, pa namjeravam isprobati.

@ Bruno

Prebacit ću diskusiju ovamo, kad sam već otvorio novu temu.
Ti si napisao:

"Dovoljno ti je ici jednom tjedno. Ja osobno idem svake godine citavu jesen i zimu, proljece i ljeto ne, jer je pretoplo.

Napravi tri ili cetiri boravka u sauni za jednu vecer, izmedju njih se dobro ohladi, najprije vani na hladnom zraku ( najbolje ako ima leda ili snijega), zatim po mogucnosti u hladnoj vodi. Izmedju boravaka u sauni popij nesto dobro, recimo hladno pivo da izjednacis gubitak tekucine.
Nakon saune od 100 stupnjeva u ledenu vodu, to je fantastican osjecaj. A koliko ce ti tijelo biti cistije nakon toga, o tome da ne govorim.
Dakle, ja sam u sauni svaki tjedan barem jednom, nekada i dvaput. Tamo se uvijek sretnem s dobrim prijateljima, sve nasim momcima...
U sauni je slobodna tjelesna kultura, trebas imati samo veliki rucnik sa sobom, jer se ne smijes znojiti na drvo. Mislim da ti je odlazak u saunu najbolja novogodisnja odluka. Sta te zanima, samo pitaj."

Za saunu sam se odlučio jer baš imam problema sa dišnim putevima...i to kontinuirano ide na gore. Muče me sezonske peludne alergije, koje pomalo prelaze u astmu...valjda mi je to dosta oslabilo i imunitet, tako da se zimi (a i tijekom cijele godine 2-3 puta godišnje) prehladim...dolazi do upale sinusa koje mi onda dugo drže lagano povišenu temperaturu.
I još k tome imam problem sa cirkulacijom, na način da sam strašno zimogrozan...uvijek mi je zimi hladno...čim sam duže na hladnoći ruke mi postanu hladne i to mi stvara problem....malo sam čitao i razmišljao...i dosta ljudi preporučuju saune za takve boljke.

U mojem gradu saune postoje samo po hotelskim wellness zonama...bio sam pred neki dan prvi put ...doma sam se otuširao...došao tamo...uzeo ručnik na recepciji. Čini mi se da taj dan parna kupelj nije funkcionirala....bio sam samo u finskoj sauni...svi su imali kupaće gaćice. Inače u tom wellnessu stoji natpis da golotinja nije dozvoljena...a i kako se radi o hotelu, često dolaze i djeca sa roditeljima - gostima hotela, švrljaju naokolo itd.

Taj put sam, bio nekih 10tak minuta u finskoj sauni...preznojio sam se...izašao vani...i u svlačionici se otuširao normalnom mlakom vodom i otišao doma. Osjećao sam se totalno opušteno...toliko da sam mislio da ću zaspati dok vozim auto...baš mi se tijelo opustilo.

E sad...ti kažeš da bi se trebalo poslije saune, tj. između jedne runde sauniranja dobro ohladiti, izaći vani na leden zrak ili se tuširati hladnom vodom. To mi djeluje šokantno? Kako se krenuti tuširati? Od stopala?

01-13-2018, 10:20 PM #6
Bruno
Niži Alfa

(01-13-2018, 09:38 PM)MalikT Wrote:  @ Vuk

Da, otprilike sam ja  to isto  čuo o saunama, pa namjeravam isprobati.

@ Bruno

Ti si napisao:

"Dovoljno ti je ici jednom tjedno. Ja osobno idem svake godine citavu jesen i zimu,  proljece i ljeto ne,  jer je pretoplo.

Napravi tri ili cetiri boravka u sauni za jednu vecer, izmedju njih se dobro ohladi,  najprije vani na hladnom zraku ( najbolje ako ima leda ili snijega),  zatim po mogucnosti u hladnoj vodi. Izmedju boravaka u sauni popij nesto dobro,  recimo hladno pivo da izjednacis gubitak tekucine.
Nakon saune od 100 stupnjeva u ledenu vodu,  to je fantastican osjecaj. A koliko ce ti tijelo biti cistije nakon toga,  o tome da ne govorim.
Dakle,  ja sam u sauni svaki tjedan barem jednom,  nekada i dvaput.  Tamo se uvijek sretnem s dobrim prijateljima,  sve nasim momcima...
U sauni je slobodna tjelesna kultura,  trebas imati samo veliki rucnik sa sobom, jer se ne smijes znojiti na drvo. Mislim da ti je odlazak u saunu najbolja novogodisnja odluka. Sta te zanima,  samo pitaj."

Za saunu sam se odlučio jer baš imam problema sa dišnim putevima...i to kontinuirano ide na gore. Muče me sezonske peludne alergije, koje pomalo prelaze u astmu...valjda mi je to dosta oslabilo i imunitet, tako da se zimi (a i tijekom cijele godine 2-3 puta godišnje) prehladim...dolazi do upale sinusa koje mi onda dugo drže lagano povišenu temperaturu.
I još k tome imam problem sa cirkulacijom, na način da sam strašno zimogrozan...uvijek mi je zimi hladno...čim sam duže na hladnoći ruke mi postanu hladne i to mi stvara problem....malo sam čitao i razmišljao...i dosta ljudi preporučuju saune za takve boljke.

U mojem gradu saune postoje samo po hotelskim wellness zonama...bio sam pred neki dan prvi put ...doma sam se otuširao...došao tamo...uzeo ručnik na recepciji. Čini mi se da taj dan parna kupelj nije funkcionirala....bio sam samo u finskoj sauni...svi su imali kupaće gaćice. Inače u tom wellnessu stoji natpis da golotinja nije dozvoljena...a i kako se radi o hotelu, često dolaze i djeca sa roditeljima - gostima hotela, švrljaju naokolo itd.

Taj put sam, bio nekih 10tak minuta u finskoj sauni...preznojio sam se...izašao vani...i u svlačionici se otuširao normalnom mlakom vodom i otišao doma. Osjećao sam se totalno opušteno...toliko da sam mislio da ću zaspati dok vozim auto...baš mi se tijelo opustilo.

E sad...ti kažeš da bi se trebalo poslije saune, tj. između jedne runde sauniranja dobro ohladiti, izaći vani na leden zrak ili se tuširati hladnom vodom. To mi djeluje šokantno? Kako se krenuti tuširati? Od stopala?

Malik,  pokusati cu odgovoriti na pitanja i dati nekoliko savjeta. 
O slobodnoj tjelesnoj kulturi : u Njemackoj je standard da ljudi nose kupaci kostim / gacice u dijelu gdje se kupaju,  u bazenu,  whirlpoolu... Ali kad se prelazi u saunu onda je slobodna tjelesna kultura obavezna. Covjek mora biti gol da se slobodno znoji,  sta ce ti kupace gacice na 90 ili 100 stupnjeva? Mozes se omotati rucnikom. Ako tu kod vas u hotelima golotinja nije dozvoljena,  u redu. 

Ako si prehladjen nikako ne idi u saunu. To ce samo tijelo izloziti naporu i pogorsati prehladu. U tom slucaju idi u parnu kupelj. U parnoj kupelji ce se procistiti disni putevi , a to pomaze u slucaju prehlade. 

Pitanje je koliko je jaka sauna i radi li se aufguss ( naljev,  nadolijevanje)  ili ne. Nije isto biti u sauni od 60 -65 stupnjeva i 90 ili 100 stupnjeva.

(01-13-2018, 10:20 PM)Bruno Wrote:  
(01-13-2018, 09:38 PM)MalikT Wrote:  @ Vuk

Da, otprilike sam ja  to isto  čuo o saunama, pa namjeravam isprobati.

@ Bruno

Ti si napisao:

"Dovoljno ti je ici jednom tjedno. Ja osobno idem svake godine citavu jesen i zimu,  proljece i ljeto ne,  jer je pretoplo.

Napravi tri ili cetiri boravka u sauni za jednu vecer, izmedju njih se dobro ohladi,  najprije vani na hladnom zraku ( najbolje ako ima leda ili snijega),  zatim po mogucnosti u hladnoj vodi. Izmedju boravaka u sauni popij nesto dobro,  recimo hladno pivo da izjednacis gubitak tekucine.
Nakon saune od 100 stupnjeva u ledenu vodu,  to je fantastican osjecaj. A koliko ce ti tijelo biti cistije nakon toga,  o tome da ne govorim.
Dakle,  ja sam u sauni svaki tjedan barem jednom,  nekada i dvaput.  Tamo se uvijek sretnem s dobrim prijateljima,  sve nasim momcima...
U sauni je slobodna tjelesna kultura,  trebas imati samo veliki rucnik sa sobom, jer se ne smijes znojiti na drvo. Mislim da ti je odlazak u saunu najbolja novogodisnja odluka. Sta te zanima,  samo pitaj."

Malik,  pokusati cu odgovoriti na pitanja i dati nekoliko savjeta. 
O slobodnoj tjelesnoj kulturi : u Njemackoj je standard da ljudi nose kupaci kostim / gacice u dijelu gdje se kupaju,  u bazenu,  whirlpoolu... Ali kad se prelazi u saunu onda je slobodna tjelesna kultura obavezna. Covjek mora biti gol da se slobodno znoji,  sta ce ti kupace gacice na 90 ili 100 stupnjeva? Mozes se omotati rucnikom. Ako tu kod vas u hotelima golotinja nije dozvoljena,  u redu. 

Ako si prehladjen nikako ne idi u saunu. To ce samo tijelo izloziti naporu i pogorsati prehladu. U tom slucaju idi u parnu kupelj. U parnoj kupelji ce se procistiti disni putevi , a to pomaze u slucaju prehlade. 

Pitanje je koliko je jaka sauna i radi li se aufguss ( naljev,  nadolijevanje)  ili ne. Nije isto biti u sauni od 60 -65 stupnjeva i 90 ili 100 stupnjeva.

U sauni je najvaznije potaknuti cirkulaciju krvi,  a to se radi promjenom temperature vruce /hladno.  Ako je vani hladno , dovoljno je otici vani. Na ledenom zraku tijelo se isto ohladi,  nema potrebe ici u ledenu vodu,  to je samo za one sasvim cvrste likove. Nakon toga otusiras se mlakom vodom i sve je u redu. Dobro je izmedju boravka u sauni staviti stopala u toplu vodu i provesti tako nekoliko minuta. Time se dodatno potice cirkulacija. Da ti se nakon saune spava je sasvim normalna stvar. Temperatura tijela se podigne i onda se lako utone u san.
This post was last modified: 01-13-2018, 10:47 PM by Bruno.

01-13-2018, 11:57 PM #7
MalikT
Alfa

@ Bruno

Vidi se da si znalac....da znaš o čemu govoriš.

Kažeš da se u saunu ne ide kad je čovjek već prehlađen...i dobro kažeš. Tjedan poslije Nove godine...lagano me uhvatila prehlada, trajala je već dan dva...i u biti je prolazila. Ja sam otišao u saunu...suhu, tj. finsku...temperatura je bila oko 90 stupnjeva. Baš sam izvrsno disao...ali kad sam došao doma...nos mi je bio potpuno začepljen i danima me držala baš gadna prehlada, začepljenost nosa...evo već skoro tjedan dana.

Kažeš da je za prehladu dobra parna kupelj...vidiš, nisam to znao...raspitat ću se u mojem welnessu...jer taj put vrata parne kupelji su bila zaključana....možda nije bile dovoljno ljudi pa je ne aktiviraju.

02-25-2018, 11:33 AM #8
Bruno
Niži Alfa

Ovamo je stigla prava polarna hladnoća, Malik, pa mi boravci u sauni itekako prijaju. Sada idem dva puta tjedno. Samo baciti se nakon saune u bazen sa ledenom vodom dok je vani - 10 stupnjeva i niže... Recimo da je to sada postao pravi izazov.

02-27-2018, 07:43 PM #9
MalikT
Alfa

@ Bruno

"Napravi tri ili cetiri boravka u sauni za jednu vecer, izmedju njih se dobro ohladi, najprije vani na hladnom zraku ( najbolje ako ima leda ili snijega), zatim po mogucnosti u hladnoj vodi. Izmedju boravaka u sauni popij nesto dobro, recimo hladno pivo da izjednacis gubitak tekucine."

Koliko ti traje jedan boravak u sauni? Ja ostajem nekih 8-10 minuta i postane mi neizdrživo...

Pred nekih mjesec dana isprobao sam i hlađenje u bazenu sa hladnom vodom nakon saune...temperatura tog bazena je nekih 18 - 19 ˙C...postepeno sam ulazio...i bilo je sve OK, međutim sutradan me dobro boljela nosna kost i donji dio leđa. Inače, zaista me rijetko bole leđa - svega dva, tri puta godišnje ih osjetim. A nosna kost me boljela još nekoliko dana.

Tako da sada u hladnu vodu ulazim samo do prepona - nekako mi djeluje logično da će mi i taj parcijalni boravak u hladnoj vodi donekle ojačati cirkulaciju u nogama.

02-27-2018, 09:45 PM #10
Bruno
Niži Alfa

(02-27-2018, 07:43 PM)MalikT Wrote:  @ Bruno

"Napravi tri ili cetiri boravka u sauni za jednu vecer, izmedju njih se dobro ohladi,  najprije vani na hladnom zraku ( najbolje ako ima leda ili snijega),  zatim po mogucnosti u hladnoj vodi. Izmedju boravaka u sauni popij nesto dobro,  recimo hladno pivo da izjednacis gubitak tekucine."

Koliko ti traje jedan boravak u sauni? Ja ostajem nekih 8-10 minuta i postane mi neizdrživo...

Pred nekih mjesec dana isprobao sam i hlađenje u bazenu sa hladnom vodom nakon saune...temperatura tog bazena je nekih 18 - 19 ˙C...postepeno sam ulazio...i bilo je sve OK, međutim sutradan  me dobro boljela nosna kost i donji dio leđa. Inače, zaista me rijetko bole leđa - svega dva, tri puta godišnje  ih osjetim. A  nosna kost me boljela  još nekoliko dana.

Tako da sada u hladnu vodu ulazim samo do prepona - nekako mi  djeluje logično da će mi i taj parcijalni boravak u hladnoj vodi  donekle ojačati cirkulaciju u nogama.

Upravo toliko  Malik . 8 - 10 minuta , toliko traje jedan boravak u jakoj sauni . Ja idem u saunu najradije kad se radi nadolijevanje, to dodatno podigne temperaturu , a majstor ručnikom vruci zrak usmjerava prema tebi,to je osjećaj kao da te tisuce vrelih iglica bodu po tijelu. Nakon hlađenja vani na zraku u ledenu vodu ulazim odmah,   bez oklijevanja . Dobro  ,  ja sam ipak veteran kad je sauna u pitanju.

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)