Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Alfe iz filmova, serija i kulture - analiza

• 0 Vote(s) - 0 Average

04-03-2018, 07:18 PM #1
Fic
Super Alfa

Video  Alfe iz filmova, serija i kulture - analiza
Pala mi je na pamet da otvorim ovu temu dok sam se vozio danas na biciklu. Od nastanka kinematografije, te kulture uopće, alfe se predstavlja u jednom ili drugom obliku, od kojih su neki točniji, a neki lošiji ili možda čak i namjerno krivi.

Ova tema je zamišljena na slijedeći način. Htio bih da bude mjesto gdje možemo raspravljati o takvim likovima, koji bili stvarni ili izmišljeni mogu služiti kao neka vrsta uzora. Ovdje se mogu stavljati isječci iz filmova, serija, vijesti, knjiga, itd. koji pokazuju nešto vama osobno inspirirajuće ili što znate da može biti nekome korisno. U slučaju fikcijskih likova, ono što treba izbjegavati su izmišljene gluposti koje su stavljene ili zbog nedostatka znanja prilikom kreacije lika ili namjerno s subverzivnom svrhom. Mislim da nikome neće biti problem prepoznati tako nešto.

Za početak ja ću spomenuti jednu akciju kod Jamesa Bonda. Naravno, svi će znati da je on pravi alfa (ili možda točnije i sigma) te da ima puno bitnih stvari kod njega, no jedna mi je posebno upala u oko. Naime jučer sam gledao "špijun koji me volio" gdje JB-a glumi Roger Moore (meni osobno nije dobar Bond).

Pogledajte slijedeću scenu:

Nažalost kvaliteta isječka je loša, pošto je to ustvari kao cam verzija filma, no može se dobro čuti i vidjeti o čemu je riječ. Da pojasnim, major Amasova pita Bonda da li poznaje njenog ubijenog dečka. Ispostavi se da ga je Bond ubio, ali to tek shvaća usred razgovora.
Amasova mu daje brutalne drama testove. Mislim da "kad misija završi, ubit ću te", je ultimativni drama test haha, no morate pogledati Bonda kako se ponaša tijekom razgovora.
Ne samo da se nimalo ne brani, već priznaje i za vrijeme priznanja ima gotovo ponosan osjećaj pravednosti. Da se razumijemo, on je u potpunosti u pravu, no kad je žena opasni špijun, stvari lako mogu postati zajebane. Usprkos tome, on smireno reagira i lagano spušta tenziju situacije. Beta bi u toj situaciji loše prošao.

Evo ovo je prvi primjer, raspalite dalje. Big Grin
This post was last modified: 04-03-2018, 07:18 PM by Fic.

04-06-2018, 04:21 AM #2
student
Niži Alfa

RE: Alfe iz filmova, serija i kulture - analiza

04-18-2018, 08:45 PM #3
MalikT
Alfa

Nedavno sam površno gledao film F.I.S.T....Sly Stallone glumi sindikalnog vođu između dva rata...imaju zanimljive scene kada se upucava djevojci...morat ću ga detaljnije pogledati...

Možda je netko već gledao?

05-09-2018, 03:40 PM #4
Vuk
Alfa

Nije bas analiza Alfi, vec je odlican primjerak Alfa Fucks i Beta Bucks fenomena.

Ovo je scena iz filma “Eyes Wide Shut” Stanleya Kubricka gdje zena (Nicole Kidman) prica svom muzu (Tom Cruise) – bogatom, ugladjenom doktoru – sto joj se desilo proslog ljeta kad je zapazila jednog mladog mornarickog oficira.
https://www.youtube.com/watch?v=AnboLhbWLdg

John Huston je bio jako poznati americki redatelj koji je napravio neke strasne filmove: "Malteski sokol", "Blago Sierra Madre", "Africka kraljica", "Moby Dick", "Covjek koji je htio biti kralj".
Njegov zadnji film je bio “Mrtvi”. To je filmska adaptacija kratke price Jamesa Joycea. Ukratko, glavni junak je Gabriel Conroy, blagi, bojazljivi profesor, koji sa svojom suprugom Grettom ide na Bozicnu zabavu kod svojih tetki. Cijela radnja se desava tokom te jedne veceri na zabavi i istrazuje odnose medju ljudima. Na kraju zabave jedan pjevac pjeva pjesmu “Djevojka iz Aughrima” koja dirne Grettu u srce. Gabriel, putem prema kuci, tumaci tu dirnutost kao njeznost duse svoje zene, obuzima ga sve dublja ljubav prema njoj i nada se da ce provesti cijelu noc vodeci ljubav. No, kad se vrate u svoj hotel i kad su konacno sami, stvari se razviju drugacije nego sto se nadao:
https://www.youtube.com/watch?v=PXHHHdrc-Q8
Odlican film i jos bolja kratka prica.

Za kraj, nesto drugacije od AF i BB.

Glumac Rhys Ifans je glumio o dva filma Richards Curtisa, britanskog scenariste i rezisera.
U filmu “Notting Hill” glumi cimera glavnog junaka. U ovom filmu izgleda slampav, lose odjeven, prilicito neprivlacan muskarac.
A u filmu “Pirate Radio”  (“The Boat That Rocked”) glumi vrlo cool radio DJ-a. Fizicki je isti kao i u Notting Hillu, ali drugacije se ponasa, sporije govori, i jednostavno je daleko vise cool.
Poanta je da covjek, kako god fizicki izgledao, moze postati privlacniji kroz promjenu ponasanja, stila, Igru itd.

@Malik

Gledao sam F.I.S.T. prije puno godina i vise ga se ne sjecam.

05-09-2018, 06:34 PM #5
Fic
Super Alfa

(05-09-2018, 03:40 PM)Vuk Wrote:  Nije bas analiza Alfi, vec je odlican primjerak Alfa Fucks i Beta Bucks fenomena.

Ovo je scena iz filma “Eyes Wide Shut” Stanleya Kubricka gdje zena (Nicole Kidman) prica svom muzu (Tom Cruise) – bogatom, ugladjenom doktoru – sto joj se desilo proslog ljeta kad je zapazila jednog mladog mornarickog oficira.
https://www.youtube.com/watch?v=AnboLhbWLdg

Kad sam prvi put prije mnogo godina gledao ovaj film, ta scena mi nije puno značila. No sada kad znam za Igru i Red Pill, moj dojam se promijenio.

Nevezano, ovo je najvažniji Kubrickov film i onaj koji ga je koštao života. Ovaj film ima bogatu pozadinsku priču.

05-09-2018, 07:30 PM #6
Mata
Viši Beta

@Vuk, zanimljivo mi je promatrat ovu scenu iz filma “Eyes Wide Shut”... Nekad prije to ne bih zamijetio, ali sad tek vidim kako žena u potpunosti kontorilra situaciju. Njegova energija je u potpunosti pasivna i prepuštena njoj. Govorom tijela je nagnut naprijed, a ona nazad... upija svaku njenu riječ... ni ne trepće dok ju gleda... baš suprotno onome kako bi pravi Alfa trebao raditi. Izvrsno odglumljeno, respect za glumce.

05-09-2018, 09:07 PM #7
Vuk
Alfa

(05-09-2018, 07:30 PM)Mata Wrote:  @Vuk, zanimljivo mi je promatrat ovu scenu iz filma “Eyes Wide Shut”... Nekad prije to ne bih zamijetio, ali sad tek vidim kako žena u potpunosti kontorilra situaciju. Njegova energija je u potpunosti pasivna i prepuštena njoj. Govorom tijela je nagnut naprijed, a ona nazad... upija svaku njenu riječ... ni ne trepće dok ju gleda... baš suprotno onome kako bi pravi Alfa trebao raditi. Izvrsno odglumljeno, respect za glumce.

@Mata

Da, ovo si sve dobro opisao.

Muz ju gleda i napeto slusa, a u glavi mu odzvanja, "The horror. The horror," kao zadnje rijeci pukovnika Kurza ("Apokalipsa danas", to jest, "The Heart of Darkness").
To je ono kad covjek po prvi put u zivotu spozna pravu istinu o svijetu u kojem zivi i drustvu koje ga okruzuje. Dobro je kad muskarac dozivi takvu vrstu katarze (znam da je meni bilo dobro, dugorocno gledajuci), samo je gadno kad to bude vec nakon sto je nakupio poprilican broj godina bracnog staza.

05-09-2018, 10:33 PM #8
MalikT
Alfa

Svaka čast dečki! Rasprava se zahuktala na više tema...ali ja nemam vremena za detaljano čitanje...niti za komentiranje...

@ Vuk

Da, davno sam primjetio da "Poanta je da covjek, kako god fizicki izgledao, moze postati privlacniji kroz promjenu ponasanja, stila, Igru itd."...i to baš kao i ti u filmovima...kod nekoliko američkih glumaca, ali i kod jednog našeg...

Prošle zime sam proveo nekoliko dana u kući jer me zdrmala viroza...inače rijetko gledam TV...ali kad imam temperaturu i šmrcav nos TV mi ne predstavlja napor kao kompjuterski monitor ili čak obična knjiga...i kako sam ležao u kući pogledao sam i nastavke nekih hrvatskih dramskih serija i sapunica...

I tako prvi dan...neka naša krimi serija...gdje jedan glumac glumi mafijaškog bossa...izvrstan govor tijela, nastup itd...sutradan tog istog glumca primijetim u nekoj sapunici - glumi djedicu, taticu...tipičnog Betu...baš me zaintrigiralo...proguglao sam...glumac se zove Darko Milas...dakle izvrsna gluma psihopatskog alfe i dobroćudnog Bete..

05-10-2018, 08:11 AM #9
Fic
Super Alfa

Guglao sam tog glumca, sjećam ga se iz naših serija, iako ih ne gledam. Inače, method acting glumci mogu jako dobro "skinuti" lik nekoga kriminalca ili nekoga u suprotnosti, no trik je u tome da moraju i za vrijeme snimanje i poslije snimanja biti u liku.
Tako su primjerice, statisti i radnici oko setova pričali dosta priča kako je teško raditi s Tomom Hardyem, Christianom Baleom i Leonardom DiCapriom zato jer su baš uvijek u liku. Zamisli si da mu ideš odnesti ručak u njegovu kamp prikolicu na setu, a ovaj ti se počne derati u facu zato jer glumi nekoga poručnika u vojsci haha.

Uglavnom, ja gledam taj method acting kao primjenjiv u stvarnome životu i to je baš onaj "fake it till you make it". Meni se nema smisla ufuravati u lik totalno suprotan mojoj osobnosti, ali definitivno se neke alfa karakteristike koje nisu nikome urođene već se moraju graditi mogu privremeno "lažirati" te jednom mogu zbilja postati dio naše osobnosti.

05-27-2018, 10:14 PM #10
MalikT
Alfa

Prije par dana sam na Roisy blogu naletio na članak o filmu Zameo ih vjetar (orginal Gone with the Wind) ili kako je u nas još prevođen Prohujalo sa vihorom...

Film je klasik iz 1939, traje skoro 4 sata...gledao sam ga 2-3 puta na TV...ali vjerojatno nikada cijelog i davno prije nego što sam upoznao red pill teoriju...

Ovih dana sam si uzeo vremena, gledao sam ga na internetu...svaki dan po pola, sata do sat vremena...film me oduševio...

Nevjerojatno kako su školski prikazani alfa i beta muškarci i njihova komunikacija sa ženama....Pritom, središnji muški lik Rhetta Butlera je u 90% scena super alfa - zaista se može od njega puno naučiti.

Preporučujem film svima...

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)