Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Rusija 2018

• 0 Vote(s) - 0 Average

07-15-2018, 01:40 PM #1
Bruno
Niži Alfa

Rusija 2018
Cijenjeni kolege komentatori, 
kao što sam i obećao cijenjenom komentatoru Vuku ovdje ću opisati svoje dojmove o Rusiji, svome boravku tamo i Svjetskom prvenstvu u nogometu . 
Pričekajmo još samo da prođe ovo finale . Hrvatska je ostvarila senzacionalan uspjeh i postala pravi svjetski hit . Rusija je na mene ostavila dubok dojam, veličanstvena zemlja i jedva čekam opet otići tamo . Idućih dana pisati ću o tome, ali moglo bi ispasti dugo, Rusija je nevjerojatna zemlja i ima se o čemu pisati .

07-15-2018, 01:47 PM #2
Fic
Super Alfa

RE: Rusija 2018
Cool, jedva čekam. Imam osmišljena već neka pitanja.

07-15-2018, 01:50 PM #3
Ne dam se
Alfa

Bruno

Bok, dobro došao natrag Smile

Zadnjih tjedana sam igrom slučaja dosta toga istraživao/čitao o Rusiji ( ne samo zbog SP-a ) pa me baš zanima što ćeš napisati.

Nema veze ako bude dugo, samo neka bude pregledno. Big Grin

07-15-2018, 02:15 PM #4
Vuk
Alfa

@Bruno

Drago mi je da si se lijepo proveo u Rusiji.

Vrlo rado cu procitati tvoje komentare. Ako mozes, pisi ne samo o svjetskom prvenstvu u nogometu, vec i o samoj zemlji, atmosferi u drustvu, u kojem smjeru se zemlja i drustvo krecu itd.

Unapred hvala!

07-16-2018, 09:57 PM #5
Bruno
Niži Alfa

(07-15-2018, 02:15 PM)Vuk Wrote:  @Bruno

Drago mi je da si se lijepo proveo u Rusiji.

Vrlo rado cu procitati tvoje komentare. Ako mozes, pisi ne samo o svjetskom prvenstvu u nogometu, vec i o samoj zemlji, atmosferi u drustvu, u kojem smjeru se zemlja i drustvo krecu itd.

Unapred hvala!

Svakako, Vuče. O nogometu ne namjeravam uopće puno pisati, makar tu temu ne mogu zaobići zbog velikog broja ljudi koji su prije svega zbog toga došli u Rusiju, kao i zbog ukupne atmosfere koja je vladala tamo u to vrijeme . Meni je nogomet bio sporedan , išao sam zbog Rusije, ali zašto ne spojiti jedno s drugim ... Ljudi iz zapadnih zemalja ostali su šokirani kad su vidjeli ruske gradove! Ta divna, savršeno čista i  uredna zemlja je Rusija! Nigdje ni jedne pijane osobe na ulicama, nema ni medvjeda na ruskim ulicama  Big Grin, nitko ne zaudara na votku, a sve je toliko čisto da je nemoguće pronaći i papirić ili opušak ... Grafiti po fasadama uopće ne postoje, nema ih. Svaka ulica u Sankt Petersburgu i Moskvi je pravo otkriće . Čovjek ne zna šta bi prvo slikao, čemu bi se više divio. Jednostavno, slika Rusije koju su im servirali mediji u njihovim zemljama je apsolutno lažna, gomila propagande, hrpa izmišljotina i nekoliko poluistina. Nije to samo moj dojam, i svi moji prijatelji i poznanici koji su bili tamo pričaju isto, a oni su putovali Rusijom još znatno više nego ja . Ja sam bio uglavnom na potezu Sankt Petersburg - Tver - Moskva. Moji prijatelji bili su i u južnoj Rusiji, u Rostovu na Donu, zatim i u prekrasnim gradovima na Crnom Moru, pogotovo Sočiju. I svi su oduševljeni!
Početi ću ovih dana najprije o Sankt Petersburgu . Tamo sam proveo najviše vremena i taj grad treba doživjeti! Ne znam jeli to najljepši grad na svijetu kako govore mnogi, ali ja bih rekao da nisu daleko od istine . Grad gdje se povijest vidi i osjeća na svakom koraku, a istovremeno tako pun života. Potom dolazi na red Moskva . Šta reći o Moskvi ? Grad superlativa, gigant, kolos, mega- grad . Najčistiji , najuredniji, vjerojatno i najljepši mega - grad na svijetu.
Tek kad čovjek tamo stigne shvati gigantsku veličinu tog grada. 
Bilo bi mi drago da komentatori postavljaju pitanja o svemu šta ih zanima, i to radi lakše orijentacije meni osobno . Ne bih želio u pisanju odlutati u područja koja većinu ljudi ovdje ne zanimaju. Nastojati ću odgovoriti na svako pitanje. Dakle, o životu tamo , strancima koji žive i rade u Rusiji, hrani, cijenama, smještaju, prometu, djevojkama /ženama, sporazumjevanju... O čemu god bilo. Moram još reći da ja nisam boravio u ruskim provincijama, osim što sam vlakom prošao kroz njih. Ne mogu govoriti o životu u provincijama, ali čitava zemlja djeluje uredno i čisto.
U svakom slučaju, slika Rusije koju nam prodaju mediji na zapadu nimalo ne odgovara stvarnosti . Većinu toga može se zaboraviti odmah.

(07-15-2018, 01:47 PM)Fic Wrote:  Cool, jedva čekam. Imam osmišljena već neka pitanja.
Svakako, samo pitaj šta te zanima . To će mi znatno olakšati pisanje , odnosno tako neću pisati o stvarima koje vas ovdje ne zanimaju . Nastojati ću odgovoriti na sve .
This post was last modified: 07-16-2018, 10:01 PM by Bruno.

07-16-2018, 11:30 PM #6
Ne dam se
Alfa

Evo da otvorim sezonu... budući da si spojio istraživanje Rusije ( što turistički, što poslovno ) i SP, možeš nam opisati kako je to biti turist navijač, onako u nekom putopisnom stilu.

Znam da će ekipa kasnije zagristi za ovaj poslovni dio, ali da krenemo sa malo ,,turističke romantike'' prije ozbiljnih tema. Big Grin

Dio si već napisao, slobodno nastavi u tom smjeru... Smile
This post was last modified: 07-16-2018, 11:31 PM by Ne dam se.

07-17-2018, 05:54 AM #7
Fic
Super Alfa

Evo već na prvo (nepostavljeno) pitanje si mi odgovorio. Bio sam te htio pitati nešto u stilu "kako izgledaju njihovi gradovi i kako se čine ljudi na prvi pogled". Što se tiče tvog odgovora, nisam se apsolutno nimalo iznenadio. Već duže vrijeme slutim da je slika o Rusiji koju prezentiraju zapadni mediji, pogotovo američki (koji žele rat) kriva i namjerno pokušavaju prikazati kao da je Rusija neki shithole (u cijelosti). Naravno, sigurno ima kvartova koji bi se mogli opisati kao low life shitholes, no to su zasigurno ekvivalent zapadnih kvartova u velikim gradovima, a to nije ni čudno.

Evo jedno pitanje:
Kako se Rusi čine u mentalitetu u odnosu na nas, da li su njihove žene atraktivnije od naših, da li su gostoprimivi, itd.?

07-17-2018, 09:32 AM #8
Bruno
Niži Alfa

(07-16-2018, 11:30 PM)Ne dam se Wrote:  Evo da otvorim sezonu... budući da si spojio istraživanje Rusije ( što turistički, što poslovno ) i SP, možeš nam opisati  kako je to biti turist navijač, onako u nekom putopisnom stilu.

Znam da će ekipa kasnije zagristi za ovaj poslovni dio, ali da krenemo sa malo ,,turističke romantike'' prije ozbiljnih tema. Big Grin

Dio si već napisao, slobodno nastavi u tom smjeru... Smile

Dobro pitanje i lako za odgovoriti. Za turiste navijače sve je puno lakše nego za klasične turiste. Kao prvo  sve je organizirano za njih, čitava država se potrudila oko organizacije. Imaju štandove sa informacijama, volontere koji im pomažu oko svega, prometa posebno za njih do sigurnosti... Rusija se silno potrudila oko svega, sigurnost je bila maksimalna  , uostalom nije se dogodio niti jedan jedini incident. Sjetimo se Francuske prije dvije godine i nevolja sa huliganima koje je imala i Hrvatska ... U Rusiji, sve mirno, nigdje ni jednog huligana, ni jednog incidenta . Zašto? Država je moćna i odlično organizirana i nema milosti prema takvim budalama . Ovo je bilo najbolje organizirano prvenstvo do sada, puno bolje nego npr. Njemačka 2006. što sam isto doživio ... Navijači turisti su vrlo upadljivi sa svojim zastavama, dresovima , pjesmom i većinom se drže u grupama. Svi znaju zbog čega su došli tu i sitne nepodopštine im se lako opraštaju . Mogu lako uspostaviti kontakt ili sa navijačima iz drugih zemalja ili sa domaćim ljudima. U takvim prilikama sve to ide sasvim lako. Ako se i malo luckasto ponašaju gleda im se kroz prste, svi imaju razumijevanja  što sa drugim turistima ne bi bio slučaj. Dakle, doći negdje kao navijač i turist je zapravo najlakse od svega. Pažnja ti je zagarantirana, kao navijač iz strane zemlje si svima zanimljiv, kontakte možeš uspostaviti kao od šale. Ako ne pretjeras sa nekim glupostima nitko se neće ni naljutiti.

(07-17-2018, 05:54 AM)Fic Wrote:  Evo već na prvo (nepostavljeno) pitanje si mi odgovorio. Bio sam te htio pitati nešto u stilu "kako izgledaju njihovi gradovi i kako se čine ljudi na prvi pogled". Što se tiče tvog odgovora, nisam se apsolutno nimalo iznenadio. Već duže vrijeme slutim da je slika o Rusiji koju prezentiraju zapadni mediji, pogotovo američki (koji žele rat) kriva i namjerno pokušavaju prikazati kao da je Rusija neki shithole (u cijelosti). Naravno, sigurno ima kvartova koji bi se mogli opisati kao low life shitholes, no to su zasigurno ekvivalent zapadnih kvartova u velikim gradovima, a to nije ni čudno.

Evo jedno pitanje:
Kako se Rusi čine u mentalitetu u odnosu na nas, da li su njihove žene atraktivnije od naših, da li su gostoprimivi, itd.?

Ruske žene važe za vrlo karakterne žene . Od naših žena su vjerojatno karakternije . Sad, jesu li ljepše, atraktivnije . Osobno mislim da nisu, ali... Stvar nije baš tako jednostavna. Kao prvo, u Rusiji živi oko 200 naroda, a i puno stranaca koji tamo rade . Ruskinje kosih očiju iz Azije su prekrasne žene, ali ti si valjda mislio samo na slavenske žene svojim pitanjem. Ne mislim da su Ruskinje ljepše, ali se lijepo odijevaju  dotjerane su skoro uvijek . Ruskinja i kad ide u pekaru po kruh dotjerana je kao da ide na modnu pistu. Mogu ti reći da u Sankt Petersburgu ima puno lijepih žena, ali ima i puno prosječnih. Ali u Moskvi... Prekrasne žene na svakom koraku, ne znaš gdje bi gledao. Međutim,  to nije čudno . U Moskvu je stigla cijela Rusija. Sve najbolje iz Rusije je tamo . I dobar dio svijeta, mnoštvo stranaca je tamo , nisu sve te prekrasne žene Ruskinje . Mislim za steći pravu sliku o tome da je bolje otići u manje gradove, u provinciju gdje stranaca ima malo.
Rusi kao ljudi ... Svi su bili ljubazni, svi su bili spremni pomoći strancu. Nema mrzovoljnih ljudi obješenih noseva, to ne postoji, to su gluposti iz zapadnih medija . Rusi se ne otvaraju lako prema strancu, oni su ljubazni, ali kulturno,  distancirano . Ruse treba bolje upoznati i onda možeš steći prave prijatelje za čitavi život. Prosječan Rus je kudikamo načitaniji od jednog čovjeka na zapadu, ima više duha... Moram ipak reći da su prema nama Slavenima ipak za nijansu ljubazniji nego prema ostalim strancima. Pogotovo kad znaš malo ruski ili razumiješ... To sam se uvjerio u kontaktima sa svima. Kad me je jedna žena koja mi je čistila sobu u hotelu pitala odakle sam ... Kad sam joj rekao iz Hrvatske, raširila je oči i rekla :Horvatija! Ma mi smo braća.
Slično su reagirale i moja lijepa turistička voditeljica koja mi je pokazivala ljepote Sankt Petersburga ili mlada studentica koja mi je pomogla oko kupovine karte vlakom za Moskvu ...
This post was last modified: 07-17-2018, 10:01 AM by Bruno.

07-17-2018, 01:14 PM #9
Ne dam se
Alfa

Bruno, gdje si sve bio ?

I koliko si vremena izdvojio za cijeli put ?

07-17-2018, 04:35 PM #10
Vuk
Alfa

@Bruno

Vrlo interesantno pises – bas mi se dopada.

Ako ti se bude dalo, imat cu kasnije dosta pitanja u vezi politke, biznisa u Rusiji i cijelog stanja u drustvu, no buduci da je ovo prvenstveno blog o Igri i zenama, onda idemo poceti s tom tematikom.

Interesira me:

- kazes da su Ruskinje poznate kao karakterne zene. Sto to tocno znaci? Drze se svog muskarca? Lojalne su? Orjentirane na obitelj?
(Ovo pitam jer znam nekoliko prica iz Amerike gdje su Ruskinje glavne junakinje i svaka, bas svaka od tih prica, je veliko upozorenje da se s Ruskinjama apsolutno ne treba petljati u bilo kakve dulje veze.)

- Kako gledaju na strance? Jesu li voljne izaci van sa strancima? Ako je covjek stranac, je li mu to plus ili minus?

- Jesu li otvorene za nove kontakte ili bahato otpile ljude?

- Koliko su zenstvene? Jesu li submisivne u smislu da prihvacaju da je muskarac taj koji je glavni ili su se ugledale na svoje sestre na Zapadu i “grrrrrl power”?

- Jesu li pricljive i komunikativne ili sutljjive?

- Kako im je najbolje pristupiti?

- Pricaju li engleski?

- Da li su vise orjentirane na udaju i imanje obitelji ili zele graditi karijeru?

- Jesu li feministice ili su vise konzervativne?

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)