Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Borilacke vjestine

• 0 Vote(s) - 0 Average

08-21-2018, 09:29 AM #1

Borilacke vjestine
Duze vremena sam u sportu i mogu slobodno reci da borilacka vjestina i treniranje istog doprinosi samopouzdanju duplo vise nego ostale sportske aktivnosti. Nesvjesno vise otvaramo tijelo, tacnije govor tijela nam je opusteniji ili drugim rijecima imas vise muda. Takodjer, s vremenom oslobadjamo se straha od udarca i bola. Cak, postoje i neki misici koje ni u teretani ne mozes razviti a mozes putem borilacki vjestina.

Koliko je zaista to zdrava aktivnost pise dole neki psiho kurac kojeg sam nasao na netu Big Grin

Koje su implikacije borilačkih sportova za psihoterapiju?

Quote:Borilački sportovi i psihoterapija pokušavaju razumjeti čovjekov karakter s nastojanjem da se osoba razvija i postaje jača u svijetu. Obje djelatnosti nas uče kako da kanaliziramo negativne emocije iz sebe i kako da se izborimo s onim dijelovima sebe s kojima nismo zadovoljni. Također obje djelatnosti imaju za cilj ostvarivanje samoaktualizacije idividue, kao i postizanje dovoljne razine samopouzdanja neophodnog za »autentično« bivstvovanje u svijetu. Neki autori porede dejstvo verbalne terapije s dejstvom treniranja borilačkog sporta, čak i uspoređuju majstora s psihoterapeutom. 

Može li prakticiranje borilačke vještine »samo od sebe« promijeniti osobu i koliko utječe na njeno ponašnje?

Quote:Definitivno da. Ne morate se baviti svim pitanjima morala, ratničkog kodeksa i ponašanja da biste osjetili efekt borilačkih vještina na Vaš život. Nakon samo tri mjeseca treniranja možete dobiti samopouzdanje, ali to nije ono samopouzdanje koje je lako izgubiti nego ono raste vremenom. Također, to nije agresorsko samopouzdanje što često ljudi pomisle. Ukoliko trenirate borilačke sportove imate izraženu samoaktualizaciju, postajete vještiji, lakše ulazite u koštac s problemima..
.

Kako iscrpno vježbanje utječe na tjelesno i psihičko stanje čovjeka?

Quote:Iscrpno vježbanje izaziva tijelo na mehanizme »samoopuštanja« koji relaksiraju centralni i periferni nervni sustav, čime se stječe dojam opuštenosti i ispunjenosti. Osim endokrinog aspekta, vježbanje pozitivno djeluje i na samovrjednovanje osobe koja ga prakticira, kao i na generalno raspoloženje i aktivnosti iste osobe. Pomenuta aktivnost zapravo ima opoidno dejstvo na organizam radi čega možemo govoriti o »zavisnosti od sporta«. Istraživanja su pokazala da fizička aktivnost utječe na endokrine reakcije u organizmu. Točnije, fizička aktivnost djeluje stimulativno na lučenje neurotransmitera poput serotonina i dopamina. Također može utjecati na količinu kortizola u krvotoku koji ukoliko se javi u velikim količinama smeta radu pankreasa, odnosno utječe na lučenje insulina i varenje šećera tako što uslijed fizičke iscrpljenosti endokrini sustav luči  endorfin koji stimulativno djeluje na cijeli organizam. Ovu reakciju je korisno podsticati kod osoba koje imaju anksiozne i depresivne epizode. 
Interesuju me vasa iskustva da li nesto trenirate od borilacki vjestina ili planirate da pocnete? Mene u zadnje vrijeme dosta privlaci MMA jer je dozvoljeno sve, medjutim nazalost kod mene u gradu nema mma klub.
Mma sam zavolio uz Conora(veliki fan) ali mislim da ce izgubiti iduci mec protiv Khabiba Big Grin

08-22-2018, 01:06 PM #2
MalikT
Alfa

RE: Borilacke vjestine
Tko je ovaj pshiho kurac kojeg si našao na netu? Kako se zove?

08-22-2018, 01:12 PM #3

to je nekakva organizacija u Srb koja se bavi psihoterapijom nesot na tu foru, ne pise ko je odgovarao na pitanja.

08-22-2018, 01:26 PM #4
cro_man
Beta
**

Užasno me privlači BJJ i hrvanje, ono što me brine je loše koljeno, tako da vjerujem da sam osuđen na boks.

08-22-2018, 06:44 PM #5

Općenito dosta dobre misli od tog 'psiho kurca'. Već sam razgovarao s ljudima koji su dobro upućeni u borilačke sportove, i na temelju toga ima nešto s čime se ne slažem.

1) Treniranje borilačkih sportova neće dovesti do agresorskog samopouzdanja - čovjek koji je trenirao krav magu mi je rekao da je nemoguće izbjeći da čovjek postane bahatiji i agresivniji nakon što postane vješt u nekom borilačkom sportu. Kaže da se to događalo i njemu i njegovim kolegama, no da se to može kontrolirati i svesti na razumnu mjeru.

2) Ovo o izraženijoj samoaktualizaciji, lakšem izlaženju u koštac s problemima itd - ne mora nužno biti, poznajem barem dvojicu tipova koji svojim primjerom pokazuju suprotno. Nažalost, obojica su propaliteti (jedan veći a jedan manji). Također, sigurno ima puno primjeraka kad ljudi par mjeseci treniraju boks, pa si umisle da su glavne face u kvartu, počnu se kurčiti okolo i na kraju dobiju po piksi.

3) Donekle vezano za ovo, ali nedavno sam upoznao čovjeka koji se već dulje vrijeme bavi tajlandskim boksom, a u društvu, i pogotovo u odnosu sa ženama, je tipični Beta. Bilo mi je to teško povjerovati kad sam ga upoznao, ali stvarno je tako.

Malik, što ti misliš o ovome?

08-22-2018, 10:09 PM #6
MalikT
Alfa

(08-22-2018, 06:44 PM)Čitatelj K Wrote:  Općenito dosta dobre misli od tog 'psiho kurca'. Već sam razgovarao s ljudima koji su dobro upućeni u borilačke sportove, i na temelju toga ima nešto s čime se ne slažem.

1) Treniranje borilačkih sportova neće dovesti do agresorskog samopouzdanja - čovjek koji je trenirao krav magu mi je rekao da je nemoguće izbjeći da čovjek postane bahatiji i agresivniji nakon što postane vješt u nekom borilačkom sportu. Kaže da se to događalo i njemu i njegovim kolegama, no da se to može kontrolirati i svesti na razumnu mjeru.

2) Ovo o izraženijoj samoaktualizaciji, lakšem izlaženju u koštac s problemima itd - ne mora nužno biti, poznajem barem dvojicu tipova koji svojim primjerom pokazuju suprotno. Nažalost, obojica su propaliteti (jedan veći a jedan manji). Također, sigurno ima puno primjeraka kad ljudi par mjeseci treniraju boks, pa si umisle da su glavne face u kvartu, počnu se kurčiti okolo i na kraju dobiju po piksi.

3) Donekle vezano za ovo, ali nedavno sam upoznao čovjeka koji se već dulje vrijeme bavi tajlandskim boksom, a u društvu, i pogotovo u odnosu sa ženama, je tipični Beta. Bilo mi je to teško povjerovati kad sam ga upoznao, ali stvarno je tako.

Potpisujem napisano!

Još bih dodao...iskustvo mi govori da oni koji ranije krenu sa treniranjem borilačkih vještina (u djetinjstvu), kasnije uglavnom budu alfe...kažem uglavnom, jer sam i tu znao susresti beta i u ovim kategorijama.
Dok, ukoliko neko krene u zreloj dobi - postotak beta je još i veći.

Naravno, itekako se isplati bavljenje nekim sportom...borilačkim nadasve..

(08-22-2018, 06:44 PM)Čitatelj K Wrote:  Općenito dosta dobre misli od tog 'psiho kurca'. Već sam razgovarao s ljudima koji su dobro upućeni u borilačke sportove, i na temelju toga ima nešto s čime se ne slažem.

Potpisujem napisano!

Još bih dodao...iskustvo mi govori da oni koji ranije krenu sa treniranjem borilačkih vještina (u djetinjstvu), kasnije uglavnom budu alfe...kažem uglavnom, jer sam i tu znao susresti beta i u ovim kategorijama.
Dok, ukoliko neko krene u zreloj dobi - postotak beta je još i veći.

Naravno, itekako se isplati bavljenje nekim sportom...borilačkim nadasve..
This post was last modified: 08-22-2018, 10:09 PM by MalikT.

08-23-2018, 08:59 AM #7
Pugsley Adams
Viši Beta

Mislim da je najveći dio priče u tome da treniranjem raste samopouzdanje, jer čovjek shvati da primiti udarac i nije tako strašno kako se čini i na taj način pomiće granice svoga straha.
Krajnji rezultat toga je da na površinu ispliva istinski karakter te osobe. Bio to dobar ili loš.

08-23-2018, 10:46 AM #8

Uh Krav Maga takodjer savrsen samo mi se malo cini kompliciran, previse poluga i ostalih sranja.

Naravno, nismo svi isti svaka stvar razlicito djeluje na ljude. Na neke pozitivno na neke negativno, ali mislim da se vise pozitivnih stvari moze izvuci treniranjem nekog borilackog sporta. Zelja mi je upisati MMA, i kad bih upisao ne bi se takmicio nego bi trenirao cisto rekreativno da vidim kolike su mi granice, volim testirati sebe sto fizicki to i psihicki.

08-23-2018, 11:37 AM #9
Fic
Super Alfa

Ja sam promijenio svoj stav što se tiče borilačkih vještina. Ne mislim se baviti time u skoroj budućnosti jer ih ne mogu uklopiti u svoju dnevnu rutinu. Jednostavno više ne bih imao vremena za išta i mislim da bi mi utjecalo negativno na teretanu što se tiče oporavka.

Ali ako jednom se stvari slože da mogu bolje organizirati dan, upisati ću MMA. To mi je nešto prejebeno i vidim unutra odličan način za ispuhati se, razviti veću agresivu, borbenost, ali i za naučiti vjerojatno najkorisniji način za obranu. Možemo pričati o krav magi koliko hoćemo, ali naučiti pravilno udariti rukom i nogom te kako nekog shrvati na pod i uklještiti ga je jednostavnije nego krav maga tehnike. Mislim da će se dosta ljudi složiti samnom što se tiče progresije učenja da MMA vodi po tom pitanju.
This post was last modified: 08-23-2018, 11:42 AM by Fic.

08-23-2018, 01:06 PM #10
kasiodor
Viši Beta

Ako nekoga zanima kako izgleda kad se beta u 30-tima upusti u MMA: https://www.goodreads.com/book/show/2257...n-the-cage

"When a mixed martial arts (MMA) gym opens across the street from his office, Jonathan Gottschall sees a challenge. Pushing forty, out of shape, and disenchanted with his job as an adjunct English professor, he works up his nerve and finds himself training for an all-out cage fight."

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)