Hello There, Guest!
View New Posts   View Today's Posts
Style game

ii 
  • 2 Vote(s) - 5 Average

05-14-2018, 06:03 PM #61
Fic
Super Alfa

RE: Style game
To je dosta interesantno što kažeš, tj. da se mi bolje oblačimo od stranaca. Neka, to je čak i pozitivno jer daje bolji dojam o nama.

Što se tiče nabildanosti, moje iskustvo je suprotno. Ja sam iz sjeverzapadne Hrvatske i možda mi imamo manju tendenciju bildati nego vi u Dalmaciji. Ja idem u teretanu i ljudi koji dolaze tamo se kreću od početnika poput mene do iskusnih vježbača. Nekakav mix znači i posve očekivano. No stvari se mijenjaju kad odem van u neki od boljih/popularnijih lokala u mome gradu. Naime, nisam uopće primjetio išta posebno. Ili su muškarci "fit", znači nisu mršavi, ali nisu i nabildani, tj. dobro se drže ili se ne brinu previše o izgledu.
Viđam relativno rijetko nekoga nabildanog i makar je gotovo pa raritet, ti likovi ne dobivaju iznadprosječno žensku pozornost, a to je zato što to mora biti kombinirano sa mudima da se priđe i dobrom Igrom.

P.S.
Prošli tjedan sam počeo s Igrom u teretani. Pokušavam biti društveni muškarac koji će popričati ne samo s ženama, nego i sa muškarcima, koji će razmjeniti neku informaciju, a na duže staze s ženama možda izgraditi i neku povezanost koja bi mogla rezultirati brojem. Baš danas sam pričao sa jednom jako simpatičnom fit curom, ali za koju sam prilično siguran da ima dečka zbog nečega što sam načuo dok je pričala s nekime u mojoj blizini. Nema veze, prišao sam i započeo kratki razgovor, koji sam nastavio desetak minuta kasnije. Moram se privikavati to raditi jer ovo je dosta slično upadima na hladno u tome da nema nikakvog prijašnjeg poznanstva i muškarac je taj koji prilazi i započinje interakciju.
This post was last modified: 05-14-2018, 06:08 PM by Fic.

05-14-2018, 09:02 PM #62
MalikT
Alfa

@ Fic

Mi u HR u mnogočemu kaskamo za svijetom...ali u jednom segmentu možemo itekako parirati svijetu: u tjelovježbi, izgledu i odijevanju...posebice u izgledu i odijevanju žena (iako muškarci nimalo ne zaostaju) smo zaista ravnopravni, ako ne i stepenicu više nego ostali stanovnici Zapada...to odgovorno tvrdim...jer kroz sezonu vidim na tisuće stranaca izuzetno visoke platežne moći...koji putuju privatnim avionima, unajmljuju Mercedese S klase, unajmljuju jahte i spavaju isključivo u hotelima 5 i više zvjezdica...

@ Vuk

O, pa ti si pravi znalac detlja oko krojenja i šivanja odijela...svaka čast!

Vezano za Varteks...čak mi neka njihova konfekcijska odijela stoje kao skrojena...baš sam na jesen u Splitu isprobavao i mogao sam ga nositi bez ikakvih preinaka...

Inače, u njihovom dućanu i u Splitu i u Zagrebu se može uzeti mjera za odijelo...

@ kasiodor

" ne može tu doći tako odijeven" - doša sam u sakou i krvati u grad od 40000 stanovnika. Već je to bilo dovoljno da iskočim..

Vezano za ovu temu...po mojem mišljenju svaka prilika ima svoje zakonitosti vezano za odijevanje...niti ministri, niti najveći poduzetnici i top menadžeri ne hodaju 16 sati okolo u odijelu i kravati...

Čovjek koji dođe u odjelu i kravati na neki događaj koji ne iziskuje taj dress code, ostavlja dojam da se pretjerano trudi...odnosno kako Ameri to nazivaju ostavlja dojam overdressed osobe...jednostavno nema smisla...
This post was last modified: 05-14-2018, 09:10 PM by MalikT.

05-14-2018, 09:16 PM #63
Fic
Super Alfa

Baš sam gledao stranice Varteksa, imaju zbilja lijepa odijela po mjeri.

05-14-2018, 09:52 PM #64
Vuk
Alfa

(05-14-2018, 09:23 AM)kasiodor Wrote:  
Vuk Wrote:...
- otraga da bude jedan prorez na sredini (“a center vent”)
...

Zanimljivo, ja prefereiram "side vents" ;D

I ja imam par "side vents" komada.
No, nekako mislim da je "center vent" odijelo ipak malo vise mainstream i da ce vise/duze potrajati u smislu da nikada nece izaci iz mode.

(05-14-2018, 09:02 PM)MalikT Wrote:  @ Vuk

O, pa ti si pravi znalac detlja oko krojenja i šivanja odijela...svaka čast!

Vezano za Varteks...čak mi neka njihova konfekcijska odijela stoje kao skrojena...baš sam na jesen u Splitu isprobavao i mogao sam ga nositi bez ikakvih preinaka...

Inače, u njihovom dućanu i u Splitu i u Zagrebu se može uzeti mjera za odijelo...

@Malik

Neko znanje sam stekao zato jer mi je zatrebalo kad sam na fakultet morao ici kupiti prvo odijelo jer sam kretao na intervjue. Buduci da maltene nista nisam znao, onda sam poceo citati GQ magazin i vremenom sam stekao neke osnove.

Sto se Varteksa tice - ako ti njihova odijela pasu bez preinaka, onda super. Ili, maksimalno, tvoj krojac ce morati napraviti neku vrlo malu preinaku.
A jos je bolje da i u Splitu mozes naruciti njihovo odijelo po mjeri jer ti je Split sigurno blizi nego Varazdin.

Inace, sto se tice sivanja odijela po mjeri - to je jako dobar biznis.
Nasa tekstilna industrija se ne moze natjecati sa Bangladesom ili nekom takvom zemljom gdje ljudi rade za vrlo malene place.
Ali, ovakva usluga, rad po mjeri - odijela, kosulje, cipele, naocale... - to je odlican "value added" biznis. A uz to se lako doda 3D scanning i 3D printing (koji otvara jos neke dodatne moguce poslovne projekte).
This post was last modified: 05-14-2018, 10:00 PM by Vuk.

05-14-2018, 10:04 PM #65
kasiodor
Viši Beta

MalikT Wrote:po mojem mišljenju svaka prilika ima svoje zakonitosti vezano za odijevanje...niti ministri, niti najveći poduzetnici i top menadžeri ne hodaju 16 sati okolo u odijelu i kravati...

Čovjek koji dođe u odjelu i kravati na neki događaj koji ne iziskuje taj dress code, ostavlja dojam da se pretjerano trudi...odnosno kako Ameri to nazivaju ostavlja dojam overdressed osobe...jednostavno nema smisla...

Apsolutno si u pravu. To je inače jedna od tema o kojima često priča/piše Tanner Guzy (spominjao se i na RVF), svakako ga preporučujem. Stvar je u tome što se nisam nešto pretjerano dotjerao - bio sam u svakodnevnim cipelama i trapericama, jedino sam na to dodao košulju, sako (ne od formalnog odijela, već "casual blazer" ili "sports blazer") i obična krvata (ništa svila ili tako nešto). Već i to je bilo dovoljno da poremeti svakodnevnicu jedne žabokrečine. Isto sam ponovio još par puta i komentara više nije bilo.

EDIT: Zaboravio sam spomenuti kontekst. Uvijek se radilo o rođendanskom ručku. Dakle, očekuje se neka razina dotjeranosti, da baš nisi ko ciganče kad ode na cajke Big Grin
This post was last modified: 05-14-2018, 10:37 PM by kasiodor.

05-15-2018, 03:56 PM #66

@ Malik

Evo jednog malog field reporta u vezi ovoga o čemu raspravljamo. Danas sam morao obavljati neke obaveze u gradu pa sam proveo nešto vremena muvajući se po Črnomercu, i na potezu Maksimir-Svetice. Dakle nije riječ o nekim selendrama, već o respektabilnim kvartovima u širem centru Zagreba. Na sebi sam imao: crne hlače od kepera, tamnoplave mokasine-brodarice, i tamnoplavu polo majicu.

Dosta sam promatrao ljude okolo jer sam se sjetio ove naše rasprave, i to što sam vidio je potvrdilo moj stav koji sam iznio ovdje. Dakle, u takvom casual izdanju sam bio bolje odjeven od, rekao bih, barem 80% ljudi, ako ne i više. Ogromna većina ljudi je izgledala skroz šlampavo - preveliki brojevi hlača, zgužvane majice, odrpane jakne, nepočešljani muškarci sa pivskim trbusima i podbradcima, mlade cure sa raščupanim kosama...itd itd. Uglavnom, loše.

Također sam dosad uspio skupiti i nekakav staž u putovanjima - što poslovnim, što privatnim - i stekao sam dojam da se i vani ljudi bolje oblače nego kod nas. Sjećam se kad sam bio poslom u jednom velikom njemačkom gradu, te neko vrijeme proveo u prostorijama tamošnje firme koja se bavi istim poslom kao i moja firma. Ljudi tamo su se puno bolje oblačili i držali do sebe nego u mojoj firmi, gdje je šlamperaj gotovo pa normalna pojava.

Što reći, nego da očito imamo različita iskustva.

05-15-2018, 05:23 PM #67
macak
Viši Beta

(05-15-2018, 03:56 PM)Čitatelj K Wrote:  @ Malik

Evo jednog malog field reporta u vezi ovoga o čemu raspravljamo. Danas sam morao obavljati neke obaveze u gradu pa sam proveo nešto vremena muvajući se po Črnomercu, i na potezu Maksimir-Svetice. Dakle nije riječ o nekim selendrama, već o respektabilnim kvartovima u širem centru Zagreba. Na sebi sam imao: crne hlače od kepera, tamnoplave mokasine-brodarice, i tamnoplavu polo majicu.

Dosta sam promatrao ljude okolo jer sam se sjetio ove naše rasprave, i to što sam vidio je potvrdilo moj stav koji sam iznio ovdje. Dakle, u takvom casual izdanju sam bio bolje odjeven od, rekao bih, barem 80% ljudi, ako ne i više. Ogromna većina ljudi je izgledala skroz šlampavo - preveliki brojevi hlača, zgužvane majice, odrpane jakne, nepočešljani muškarci sa pivskim trbusima i podbradcima, mlade cure sa raščupanim kosama...itd itd. Uglavnom, loše.

Također sam dosad uspio skupiti i nekakav staž u putovanjima - što poslovnim, što privatnim - i stekao sam dojam da se i vani ljudi bolje oblače nego kod nas. Sjećam se kad sam bio poslom u jednom velikom njemačkom gradu, te neko vrijeme proveo u prostorijama tamošnje firme koja se bavi istim poslom kao i moja firma. Ljudi tamo su se puno bolje oblačili i držali do sebe nego u mojoj firmi, gdje je šlamperaj gotovo pa normalna pojava.

Što reći, nego da očito imamo različita iskustva.

Sigurno da se cure i žene bolje odijevaju od muških, to se vrlo lako da primijetiti. 
Kažu da svakog dobro odijevenog muškarca žena oblači. hehe.

Meni osobno baš nije lijepo vidjeti dečke ili muškarce u srednjim godinama koji nose po gradu trenirke u kombinaciji sa kratkim majicama i nike tenisice. Nekada se naleti na momka koji se tako obuće ali mu sve dobro stoji i onda je to ok, to je u manjem broju. 
Jedino ako je čovjek malo jači pa mu je teže naći traperice koje mu bolje stoje, onda ajde mora nositi nešto jbg.

Odijevanje ovisi itekako o poslu kojeg čovjek radi. Pa tako recimo u manjim i gospodarski slabije razvijenijim gradovima pogotovo u unutrašnjosti gdje nema puno "kvalitetnih poslova" ljudi se ne oblače u odjela, košulje i cipele se nose samo u svatove, krstitke, krizme, na sprovode. I kada dođeš u takvo okruženje malo uglancan sa nekim cipelama za 350 kuna i hlačama u recimo tamno plavoj boji, a da nisu traperice i samo bijela košulja i ništa više, te da ne ideš na krizmu ili krstitke, naravno da onda odmah izkačeš. 

Ja kada uparim malo bolje tenisice, traperice i kratku majicu već znam vidjeti da ljudi nekad malo duže gledaju.
Dojam koji imam je da masa ljudi dotjerivanje čuva samo za krstitke svatove, sprovode, maturalne večeri, a za uobičajeno navučeš nešto i ćao. I to ne dotjerivanje u smislu odijela, kravate, uvijek samo košulje...   

Ja nisam u Zagrebu, ali tamo se ljudi po meni ipak bolje oblače, isto kao i po većim gradovima na obali. Ipak tamo živi većina kreme našeg društva. 

U smislu igre, sjećam se još prije sam na internetu našo na onom ana.rs forumu temu gdje je neki muški postavio post da žene napišu šta se od odjeće njima sviđa na muškima. I naravno curke se primile posla i raspisale, ima 135 stranica.

Evo link, pa tko ima volje može pregledati.. 
https://www.ana.rs/forum/index.php?topic=11111.0

05-15-2018, 11:30 PM #68
MalikT
Alfa

@ Čitatelj K

Očito drugačiji krugovi...drugačiji dojmovi...ne znam što reći...jer moji dojmovi su utvrđeni "očevidom"...i tvoji dojmovi su utvrđeni "očevidom"...
Kad sam živio u Zagrebu uvijek sam stanovao negdje u Centru ili na južnoj Trešnjevci...Srednjaci, Knežija...Selska...i na kraju jako kratko na Vrbanima...za moj dojam je pomalo seljački sve zapadno od okretišta na Črnomorcu i na istoku sve istočnije od Kvatrića...te na jugu sve južnije od Knežije.

Vezano za strance...nisam puno putovao, ali posljednjih 12 godina živim u top turističkoj destinaciji na Jadranu...a posao mi je prije 2,3 godine bio dosta vezan za aerodrome...dosta vremena sam proveo i na zagrebačkoj i na splitskoj i na dubrovačkoj zračnoj luci....vidio sam tisuće stranaca...pogotovo u splitskoj i dubrovačkoj zračnoj luci...(jer u ZG dosta Balkanaca ima neku konekciju)...a ljudi kad putuju avionom se uglavnom fino odjenu...

@ macak

"Ja nisam u Zagrebu, ali tamo se ljudi po meni ipak bolje oblače, isto kao i po većim gradovima na obali. Ipak tamo živi većina kreme našeg društva."

Upravo tako...Zadar, Šibenik, Split, Makarska, Dubrovnik i Zagreb...i Osijek bih tu svrstao....za Osijek je moj dojam od prije 5,6 godina...ne znam kako je danas...

Iskreno...glupa je rasprava...nego eto...čudim se da imate takav dojam...jer je moj sasvim drugačiji...
This post was last modified: 05-15-2018, 11:31 PM by MalikT.

05-16-2018, 01:25 PM #69

(05-15-2018, 11:30 PM)MalikT Wrote:  Vezano za strance...nisam puno putovao, ali posljednjih 12 godina živim u top turističkoj destinaciji na Jadranu...a posao mi je prije 2,3 godine bio dosta vezan za aerodrome...dosta vremena sam proveo i na zagrebačkoj i na splitskoj i na dubrovačkoj zračnoj luci....vidio sam tisuće stranaca...pogotovo u splitskoj i dubrovačkoj zračnoj luci...(jer u ZG dosta Balkanaca ima neku konekciju)...a ljudi kad putuju avionom se uglavnom fino odjenu...

Možda je u ovome razlog zašto imamo drugačiji dojam o strancima.

Ja gledam po sebi - kad idem na turistička putovanja, oblačim se što praktičnije i što više casual. Ako ću provesti nekoliko dana vani i po cijele dane hodati okolo po gradu i razgledavati (što je ipak nekakav fizički napor), ne želim na sebi imati finu odjeću jer za takve svrhe nije praktična. Znači, traperice, tenisice, polo majica ili majica kratkih rukava i to je to, spreman sam za pješačenje po gradu.

To sam vidio i kod drugih ljudi koji su putovali sa mnom u istoj turističkoj grupi, pa pretpostavljam da je slično i kod stranaca. Dakle, moj zaključak je da se stranci koji tebi dolaze u grad oblače lošije nego kad su kod sebe doma, baš zato jer su turisti. Isto to viđam u zadnjih par godina u Zagrebu, koji je ljeti i za vrijeme Adventa postao tražena destinacija - ljudi hodaju okolo u vrlo casual izdanju, i kad ih usporediš s domaćima ne izgledaju baš dobro.

S obzirom na to, sumnjam da gospodin Hans koji radi u menadžmentu Siemensa, a u Hr na moru ima luksuznu vikendicu, ovdje na odmor dolazi jednako obučen kao i kad ide na posao Smile

05-16-2018, 06:43 PM #70
MalikT
Alfa

@ Čitatelj K

Sigurno drži vodu ovo što govoriš...jer čovjek kad ide na odmor nastoji biti casual...

Ali isto tako...vidio sam i Romana Abramovića i neke njegove prijatelje...ljudi slete s mlažnjakom boingom...u avionu 5 ljudi...a ima mjesta za 180...nikakav problem mu nisu torbe niti količina garderobe...
Isto tako prijatelje Slavice Esclestone...dođe s avionom...čekaju ga 3,4 limuzine...jedan kombi samo za prtljagu...ide na jahtu ili u vilu...zaista ga ne brine jeli uzeo košulju ili cipele više ili manje...i koliko će platiti na čekiranju odvojenu prtljagu.

Vidio sam Ivanu i Ivanku Trump, sa dečkima, muževima, prijateljima, Monicu Belluci sa prijateljima...kćer od Mikea Pencea (Trumpov potpredsjednik USA)...sa cijelom ekipom frendova...Klička itd itd.

S druge strane...svaki dan paparazzi love zvijezde i fotkaju po ulici, u restoranima, noćnim klubovima...način kako su oni odjeveni (izbor odjevnih predmeta, boje, kombinacije) , također viđam svaki vikend hrpe ljudi koji se tako oblače i u mojem gradu i u Splitu i u Zagrebu...eto u jednoj maloj, siromašnoj i balkanskoj Hrvatskoj.

Hans koji je srednji menadžment Siemensa se ne odjeva ništa bolje od nekog mojeg poznanika koji drži restoran u mojem gradu...ili je gradski pročelnik za kurac palac ili član regionalne uprave u banci u mojoj županiji i usput ima kuću za rentanje...ili kirurg u lokalnoj bolnici.

Pa u mojem gradu ima barem 100 žena koje kad vide što je obukla Severina ili Tedescijeva supruga ili Čermakova snaha - odmah sutra naručn istu tu haljinu za 5-15000 kn..

ii 

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)